ایران اقدام کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه را محکوم کرد

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا به شهروندان کانادایی توصیه کرد از سفر به ایران خودداری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اقدام دولت کانادا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران را «حرکتی خصمانه، مغایر با موازین حقوق بین‌الملل» اعلام کرد و آن را شدیدا محکوم کرد.

کنعانی افزود که ایران حق «پاسخ متناسب و متقابل» به این اقدام را برای خود محفوظ می‌داند.

شب گذشته، دومینیک لبلانک، وزیر امنیت عمومی کانادا، اعلام کرد که اتاوا سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد و در این راستا ممکن است از مقامات ارشد سابق ایرانی مقیم در این کشور بازجویی کند.

لبلانک، به خبرنگاران گفت: «کانادا از همه ابزارهای ممکن برای مبارزه با فعالیت‌های تروریستی سپاه پاسداران استفاده خواهد کرد».

وی افزود که «تروریستی قلمداد کردن سپاه پاسداران ایران» با استناد به «شواهدی قوی و بسیار قانع‌کننده» اعلام می‌شود.

ایالات متحده آمریکا در آوریل 2019 اقدام مشابهی انجام داده بود.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر اسلامی ایران هم شب گذشته در واکنش به این اعلام، آن را «اقدام خصمانه و مغایر با اصول حقوق بین‌الملل» خواند.

در همین راستا، ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا با بازنشر پست «ایکس» اداره دولتی مشاوره سفر کانادا، با هشدار اینکه تروریست شناختن سپاه خطر بازداشت خودسرانه شهروندان کانادایی را در ایران افزایش می‌دهد، به شهروندان کانادایی توصیه کرد از سفر به ایران خودداری کنند و اگر در ایران به سر می‌برند، هر چه زودتر این کشور را ترک کنند.

کانادا که از سال 2012 روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرده است قبلاً نیروی قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران ایران را نیز به عنوان یک گروه تروریستی شناخته است.

کشورهای غربی سپاه را به انجام عملیات تروریستی در عرصه بین‌المللی متهم می‌کنند. ایران این اتهامات را رد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید