پیشگویی زلزله در ایران؛ ادعاهای ستاره‌شناس هلندی چقدر جنبه علمی دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وقوع زلزله ۴.۸ ریشتری روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد در کاشمر در شمال شرقی ایران که چند کشته و دهها زخمی برجای گذاشت، توجه برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی را به پیشگویی‌های زلزله یک ستاره‌شناس هلندی جلب کرده است که مدعی‌ست وقوع زلزله در اواسط ماه ژوئیه در مناطقی در خاورمیانه را پیش‌بینی کرده بود.
با این حال براساس پست‌های فرانک هوگربیتس در شبکه «ایکس» که بیش از یک میلیون و چهارصد هزار دنبال‌کننده دارد، منطقه جغرافیایی که او زلزله را در آنجا پیش‌بینی کرده بود یعنی ترکیه و خاورمیانه و شمال آفریقا با کاشمر در شمال شرقی ایران فاصله بسیاری دارد.
او در این پست مدعی شده بود قرارگرفتن زمین، عطارد و زهره در یک زوایه قائم سبب بروز زلزله‌ای بزرگ در زمین می‌شود. درحالی که دانشمندان می‌گویند مسیر سیاره‌های منظومه خورشیدی هیچ ربطی به زمین‌لرزه ندارد.
فرانک هوگربیتس، سرپرستی گروهی به نام هندسه منظومه خورشیدی را برعهده دارد، گروهی که به روی تاثیرات سیاره‌ها و ستاره‌ها بر روی زلزله در زمین تحقیق می‌کند.
برخی از پیشگویی‌های او درباره زلزله سبب وحشت بسیاری بین مردم در سراسر جهان شده است، حتی برخی از رسانه‌های ایران نیز اخبار پیشگویی‌های او را بطور مداوم منتشر می‌کنند.

در همین زمینه، یک زلزله شناس ایرانی می‌گوید شهرت هوگربیتس تنها به دلیل درست از آب درآمدن احتمال زلزله ششم فوریه ۲۰۲۳ ترکیه است و اغلب پیش‌بینی‌های او غلط از آب درآمده است. به گزارش خبرآنلاین مهدی زارع، با تاکید براینکه زمان و مکان دقیق زلزله را براساس داده‌های زمین‌شناسی تا زمان وقوع نمی‌توان به دقت پیش‌بینی کرد گفته است پیشگویی‌های هوگربیتس منطقی و درست نیست.
هوگربیتس سال گذشته نیز پیش‌بینی کرده بود که در روزهای نهم و دهم اردیبهشت زلزله‌ای به قدرت ۶ تا ۷ ریشتر در ایران به وقوع خواهد پیوست که این پیش‌بینی بطرز وسیعی در رسانه‌های اجتماعی و برخی از رسانه‌های ایران بازتاب یافته بود اما در آن زمان هیچ زلزله‌ بزرگی در ایران رخ نداد.
براساس داده‌های مرکز لرزه‌نگاری ایران در اردیبهشت سال گذشته ۴۵۰ زمین لرزه در ایران رخ داده است که بزرگترین آن به بزرگی ۴.۷ ریشتر هشتم اردیبهشت ماه در شمال شرقی ایران به وقوع پیوسته است.
مهدی زارع در توضیح پیش‌بینی‌های هوگوبرتز درباره زلزله در ایران می‌گوید مناطقی از غرب ایران لرزه‌خیری بالایی دارند، در شمال غربی ایران هم زلزله‌های کوچک و متوسط رخ می‌دهد.
ادعاهای هوگربیتس درباره پیش‌بینی زلزله، گاهی واکنش مقامات رسمی در کشورهای مختلف را نیز در پی داشته است، دو هفته پیش رئیس موسسه ستاره‌شناسی و ژئوفیزیک مصر درباره پیش‌بینی وقوع زلزله قدرتمند درآن کشور گفته بود پیش‌بینی زلزله بدون شواهد و بررسی‌های علمی امکان ندارد.
با این حال پیش‌گویی های هوگربیتس در خاورمیانه طرفداران زیادی دارد، منطقه‌ای که بخش مهمی از آن از جمله ایران زلزله‌خیز است، اما دانشمندان هنوز موفق به پیش‌بینی زلزله به شیوه‌ای علمی نشده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size