وزیر نفت ایران: دولت بعدی آمریکا هم نمی‌تواند از صادرات نفت جلوگیری کند

وزیر نفت ایران مدعی شد در زمان دولت سیزدهم تولید نفت خام یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جواد اوجی، وزیر نفت ایران، می‌گوید هر دولتی در آمریکا سرکار بیاید نمی‌تواند از صادرات نفت ایران جلوگیری کند. به گزارش «ایسنا»، جواد اوجی، چهارشنبه 30 خرداد، در جلسه علنی مجلس ایران گفت: «شاهد جهش صادرات و وصول مطالبات خود هستیم.»
اوجی همچنین گفت دولت رئیسی در شرایطی کار خود را آغاز کرد که تولید روزانه نفت به دو میلیون و 100 هزار بشکه در روز و صادرات نفت به کمترین میزان در یک دهه گذشته رسیده بود. او به نمایندگان مجلس گفت، به دلیل بروز مشکلات برای تامین سوخت، نیروگاه‌های برق در زمستان 1399 دچار خاموشی شدند.

وزیر نفت ایران مدعی شد در زمان دولت سیزدهم تولید نفت خام یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده و افزود: «اکنون درحال رسیدن به وضعیت پیش از تحریم هستیم».
اوجی در گزارش خود به مجلس درباره افزایش تولید، ذخیره گاز و رشد اقتصادی نفت و گاز از امضای قراردادهایی به ارزش 23 میلیارد دلار خبر داد. وزیر نفت همچنین به دو حمله سایبری و از کار افتادن چهار هزار و 40 جایگاه عرضه سوخت و «خرابکاری» با انفجار خطوط لوله گاز اشاره کرد.
در جلسه بررسی موضوع نفت و گاز در مجلس ایران، مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه مجلس به سخنان روز گذشته جواد ظریف، وزیر خارجه سابق درباره صادرات نفت پاسخ داد. ظریف که به عنوان مشاور همراه مسعود پزشکیان، در برنامه تلویزیونی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بود، گفت به دلیل تسامح دولت بایدن، برای «شل کردن» تحریم‌ها، صادرات نفت افزایش یافته است. یوسفی گفت در زمان آغاز به کار دولت رئیسی 90 میلیون بشکه نفت روی آب مانده و میزان فروش نفت کاهش یافته بود. یوسفی همچنین میزان تولید نفت را روزانه سه میلیون و 600 هزار بشکه اعلام کرد.
براساس اطلاعاتی که روزنامه «فایننشنال‌تایمز» منتشر کرد، فروش نفت ایران در یک سال گذشته به میزان 35 میلیارد دلار در سال رسیده که بالاترین میزان در شش سال گذشته است. این درحالی است که آمریکا به صورت رسمی فروش نفت ایران را تحریم کرده است.

نفت ایران - فایننشال تایمز
نفت ایران - فایننشال تایمز
Advertisement

براساس این آمار، میزان صادرات نفت ایران پس از یک دوران کاهشی و خروج دولت ترامپ از «برجام»، بار دیگر از سال گذشته، از میزان یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز عبور کرده است.
چین مهم‌ترین وارد کننده نفت ایران است. کره جنوبی، تایوان، ونزوئلا، هند و ترکیه نیز در سال‌های گذشته از مشتریان نفت ایران بوده‌اند. اما بر اساس برخی گزارش‌ها، چین با وجود واردات نفت خام ارزان از ایران و با تخفیف‌هایی در حدود 10 تا 15 دلار در هر بشکه، مطالبات ایران را با تاخیر پرداخت می‌کند. براساس آمارهای منتشر شده، صادرات نفت ایران به چین در ماه میلادی گذشته به روزانه 1.54 میلیون بشکه نفت رسیده است. به گزارش «بلومبرگ»، با افزایش سود پالایشگاه‌های چینی برای فروش بنزین و گازوئیل، واردات نفت خام از ایران نیز افزایش یافته است.

در همین حال، سایت «فرارو» بخشی از گفته‌های سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی و نامزد ریاست جمهوری، در ارائه راهکار تخفیف برای چین را ذکر کرده و نوشته است: «اگر فرض کنیم برای هر بشکه 12 دلار برای چین تخفیف داده شده باشد، سالیانه 9 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران به چین هدیه داده شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید