تبلیغات انتخابات ایران؛ عکس نماز جماعت پزشکیان و جنجال دختر قالیباف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

درحالی که تنها هشت روز به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران باقی مانده، برخی نظرسنجی‌ها درمیان کسانی که گفته‌‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند، نشان می‌دهد مسعود پزشکیان، نامزد اصلاح‌طلبان، همچنان پیشتاز است.

نظرسنجی تلفنی گروه افکارسنجی «شناخت» نشان می‌دهد پزشکیان 22 درصد و قالیباف 16 درصد رای دارد اما 28 درصد مردد هستند.

مسعود پزشکیان، چهارشنبه 30 خرداد، به همراه محمد جواد ظریف به اصفهان رفت و در نشستی در میان هوادارانش سخنرانی کرد. به گزارش «ایرنا»، او در این سخنرانی گفت باید برای اداره امور به کارشناسان رجوع کرد.

پزشکیان همچنین به مردم اصفهان وعده داد که درها برای حضور گردشگران باز می‌شود. او با انتقاد از «برخورد چماقی» با زنان گفت انسان‌ها با تهدید «اصلاح» نمی‌شوند.

این سخنان در پاسخ به انتقادات از او برای عدم صراحت در محکوم کردن دستگیری خشونت‌آمیز زنان توسط گشت‌های پلیس صورت گرفت. در روزهای اخیر، ویدئوهایی از دستگیری خشونت‌آمیز زنان به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که واکنش وسیعی داشته است.

مسعود پزشکیان همچنین عکسی از خود در حال نماز جماعت به پیش‌نمازی عباس عراقچی، عضو ارشد گروه مذاکره‌کننده ایران در گفتگوهای برجام در سالهای اخیر منتشر کرده که در کنار او جواد ظریف، وزیرخارجه سابق دولت روحانی و همچنین مجید تخت روانچی، عضو گروه مذاکرات برجام نیز حضور دارد.

ناظران می‌گویند انتشار این عکس پیش از حضور در برنامه گفتگوی تلویزیونی، به همراه ظریف، حاوی پیامی برای جامعه بین‌المللی و همچنین داخل کشور بوده است. برخی بر این باورند که پزشکیان می‌خواهد از طریق این عکس به غرب اطمینان دهد که برای حل بحران هسته‌ای و مشکلاتی که بر سرراه اجرای برجام پیش آمده مصمم است و از سوی دیگر به مردم ایران هم وعده پایان بحران اقتصادی از طریق دستیابی به توافقی درباره پرونده هسته‌ای ایران بدهد.

محمد جواد ظریف، مشاور سیاست خارجی پزشکیان، در سخنانی پس از حضور در تلویزیون گفت که افزایش صادرات نفت به دلیل «شل شدن تحریم‌ها» از سوی بایدن بوده است.

همزمان، برخی رسانه‌ها در این باره نوشتند با توجه به انتخابات آمریکا و شدت گرفتن بحران در خاورمیانه، دولت آمریکا در ماه‌های اخیر از شدت حساسیت خود درباره تحریم فروش نفت ایران کاسته است.

واکنش به اظهارات ظریف

نمایندگان مجلس شورا هم به سخنان ظریف واکنش نشان داده و برخی از آنها در جلسه علنی امروز گفتند که عملکرد دولت رئیسی سبب افزایش صادرات نفت شده است. وزیر نفت ایران هم گزارشی درباره افزایش صادرات نفت ایران در دولت رئیسی به نمایندگان ارائه داد.
در همین حال، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، گفت سپاه در سال‌های اخیر به توقیف یا هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری پرداخته تا صادرات نفت ایران ادامه یابد. به گزارش «خبرآنلاین»، سلامی گفت: «کشتی‌های ما را گرفتند کشتی‌هایشان را گرفتیم. می‌خواستند کشتی‌های نفت ما که در مسیر ونزوئلا بودند را بگیرند به محض اجرای رزمایش در مقابل چشمانشان منصرف شدند. بخشی از کشتی‌های ما در دریا را زدند وقتی کشتی‌هایشان زده شد فهمیدند با این کشور نمی‌توان درگیر شد.»

فرمانده کل سپاه همچنین به نامزدهای ریاست جمهوری توصیه کرد برنامه‌ای برای حل مشکلات اقتصادی و معیشت مردم داشته باشند.

اظهارات عضو «کمیته مرگ»

از سوی دیگر اظهارات مصطفی پورمحمدی، نامزد ریاست جمهوری در رسانه اجتماعی «ایکس» درباره برخورد خشن با زنان به دلیل رعایت‌نکردن حجاب اجباری، با واکنش گسترده روبرو شد. برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی با یادآوری نقش پورمحمدی در قوه قضاییه و همچنین عضویتش در « کمیته مرگ» که مجری اعدام‌های دهه شصت بود این سخنان را عوام فریبی انتخاباتی خواندند. پورمحمدی نوشته بود: «خیابان جای بگیر و ببند نیست، تمام تجربه، توان و آبرویم در 45 سال اخیر را برای تامین امنیت زنان به کار خواهم گرفت.»

جنجال دختر قالیباف

در همین حال، جنجال‌های مربوط به سخنان مریم قالیباف، دختر محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات، در گفتگوی تلویزیونی سه‌شنبه شب همچنان سوژه رسانه‌های اجتماعی است.

مریم قالیباف گفته تصاویر منتشر شده از او در فرودگاه مهرآباد مربوط به خرید سیسمونی نبوده است.

در پاسخ به این سخنان وحید اشتری، فعال رسانه‌ای که این تصاویر را منتشر کرده بود اسنادی از 294 کیلو بار همراه او را منتشر کرده است.

مریم قالیباف در این گفتگو مدعی شده بود که ادعای سفر به ترکیه برای خرید سیسمونی دروغ است و فردی که این تصاویر را منتشر کرده در دادگاه محکوم شده است. وحید اشتری نیز با انتشار تصویری از حکم دادگاه گفته است که در مورد شکایت مربوط به ماجرای سیسمونی قالیباف تبرئه شده است.

مریم قالیباف یکی از سه فرزند محمدباقر قالیباف است که درباره زندگی شخصی و یا حرفه‌ای او اطلاعاتی منتشر نشده است ولی سفر او به ترکیه در سال 1401 و انتشار تصاویری از بارهای او در فرودگاه جنجال برانگیز شد.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ایران، هشتم تیرماه برگزار خواهد شد. تمام جناح‌های اصلی حکومت در داخل کشور خواستار مشارکت مردم در این انتخابات شده‌اند اما مخالفان حکومت این انتخابات را «نمایشی» و فاقد مشروعیت برای حق انتخاب آزادنه می‌دانند و خواستار تحریم آن هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size