گروسی: توافق هسته‌ای ایران دیگر معنایی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی گفت که «توافق هسته‌ای با ایران بی‌معنا شده است و دیگر کسی به آن پایبند نیست.»

گروسی، دوشنبه در مصاحبه با روزنامه روسی «ایزوستیا» گفت: «به اعتقاد من، ما به بازگشت به دیپلماسی نیاز داریم. ما برنامه جامع اقدام مشترک را داشتیم و اکنون فقط روی کاغذ وجود دارد و معنایی ندارد. هیچکس آن را اجرا نمی‌کند و به آن پایبند نیست.»

گروسی افرود: «برای انعقاد یک توافق جدید، ایران باید به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به تاسیسات هسته‌ای خود را بدهد.»

او در ادامه گفت: «به همکاران ایرانی خود می‌گویم که باید حداقل دسترسی آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران را به‌منظور کمک به بازگشت به نسخه دوم توافق هسته‌ای یا هر توافقی دیگر تضمین کنیم. نباید سناریوی کره شمالی را تکرار کنیم آن هم زمانی که مشخص شد که تلاش‌ها و مذاکرات در طول دهه‌ها بی‌فایده بوده است.»

گروسی تاکید کرد که آژانس، سیاست «ضد ایرانی» را دنبال نمی‌کند.

این اظهارات پس از آن بیان شد که شورای حکام آژانس در اوایل ژوئن در وین قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از تهران خواست همکاری خود را با آژانس تقویت کند و ممنوعیتی را که اخیراً برای ورود بازرسان وضع کرده بود، لغو کند.

«منابع آگاه» به خبرگزاری «مهر» اعلام کردند که ایران در حال توسعه ظرفیت غنی‌سازی در سایت‌های هسته‌ای نطنز و فردو است. بر اساس این گزارش، ایران اعلام کرده که سانتریفیوژهای بیشتری در این دو سایت نصب کرده است. با این حال، میزان سانتریفیوژهای نصب شده و سطح غنی‌سازی اورانیوم هنوز مشخص نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size