انتخابات ایران؛ نتایج متفاوت نظرسنجی‌ها در آستانه مناظره تلویزیونی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که اولین مناظره تلویزیونی بین نامزدهای انتخابات دوشنبه شب 28 خرداد از سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود، پیمان جبلی، رئیس صداوسیما، به نامزدهای انتخاباتی هشدار داد از ورود به حاشیه‌ها خودداری کنند تا کمیسیون بررسی تبلیغات انتخاباتی با آنها برخورد نکند.

در همین حال، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس و نامزد انتخابات روز یکشنبه 27 خرداد در میزگرد سیمای جمهوری اسلامی از سایر نامزدهای اصول‌گرا خواست تا به نفع «یکی» کناره‌گیری کنند.

با این حال سه نامزد اصول‌گرای دیگر تلویحا تاکید کرده‌اند که به نفع قالیباف کنار نمی‌روند، درحالی که پیش‌تر، امیرحسین قاضی‌زاده، رئیس بنیاد شهید و نامزد انتخابات گفته بود: «انشاالله همه به نفر فرد اصلح کنار می‌روند.»

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان هم در سرمقاله خود به نامزدها توصیه کرده است برای آنکه مانع از پیروزی مسعود پزشکیان، نامزد اصلاح‌طلبان شوند باید «فقط یکی از آنها در صحنه» باقی بماند.

این درحالی است که رسانه‌های وابسته به هر دو جناح در نظرسنجی‌های خود نتایج کاملا متفاوتی را اعلام می‌کنند، پرس‌تی‌وی صدا و سیما که از جناح اصول‌گرا حمایت می‌کند مدعی است 22 درصد پاسخگویان گفته‌اند به قالیباف رای می‌دهند و پزشکیان کمتر از 10 درصد طرفدار دارد، درحالی که هواداران سعید جلیلی در این نظرسنجی بیشتر از 19 درصد بوده‌اند.

در همین حال نظرسنجی اعتماد آنلاین که از جناح اصلاح‌طلب حمایت می‌کند نشان می‌دهد که بیشتر از 48 درصد پاسخگویان گفته‌اند به مسعود پزشکیان رای می‌دهند.

اعتماد آنلاین روز 28 خرداد همچنین در گزارشی نوشت بر اساس نتایج جستجو در گوگل، مسعود پزشکیان بیشترین توجه نسبی را نسبت به سایر نامزدها داشته است. در نظرسنجی دیگری که از سوی یک موسسه نظرسنجی در داخل کشور منتشر شده 48 درصد پاسخگویان گفته‌اند در انتخابات شرکت نمی‌کنند یا هنوز تصمیمی در این باره نگرفته‌اند.

در نظرسنجی شناخت 34 درصد از کسانی که گفته‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند قالیباف را گزینه مطلوب خود اعلام کرده‌اند، در مقابل 22 درصد کسانی که می‌گویند درباره شرکت در انتخابات تردید دارند می‌گویند پزشکیان را به سایر نامزدها ترجیح می‌دهند.

بررسی پست‌های شبکه ایکس هم نشان داده که فعالیت مخالفان حکومت و طرفداران تحریم انتخابات گسترش یافته است. به گزارش خبرآنلاین گروه تحلیل و پایش شبکه‌های اجتماعی، می‌گوید است از میان مجموع پست‌های مرتبط با انتخابات در روز 27 خرداد که بیش از 46 هزار پست بوده، 25 درصد متعلق به «براندازان» بوده است اما در عین‌حال مدعی است یک سوم پست‌ها یعنی 33 درصد به نفع سعید جلیلی است.

حضور نامزدها در برنامه‌های تلویزیونی و نظرات اقتصادی آنها با انتقادات بسیاری هم روبرو شده و برخی از کارشناسان اقتصادی، نامزدها را به کلی‌‌گویی و فقدان برنامه عملی و مدون متهم کرده‌اند. روزنامه شهروند در واکنش به این سخنان نوشت به جای برنامه‌محوری نباید کلی‌گویی ارائه شود و وعده‌های غیرقابل تحقق به مخاطبان داده شود.

نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، در اولین مناظره تلویزیونی خود به مسائل اقتصادی می‌پردازند.

در همین حال دفتر احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق و داوطلب رد صلاحیت شده در اطلاعیه‌ای حمایت او از یک نامزد را تکذیب کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیر برگزار خواهد شد.

در حالی که اغلب احزاب و جریان‌های مرتبط یا نزدیک به حکومت از یکی از دو نامزد اصلی یعنی قالیباف و پزشکیان حمایت کرده‌اند، مخالفان جمهوری اسلامی خواستار تحریم این انتخابات شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید