آمریکا برای افزایش فشارها علیه برنامه هسته‌ای ایران اعلام آمادگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه 13 ژوئن اعلام کرد که واشینگتن از اقدام اخیر ایران برای افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم نگران است و هشدار داد اگر ایران این طرح را عملی کند، دولت آمریکا واکنش مناسب نشان خواهد داد.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد ایران قصد دارد برنامه هسته‌ای خود را به شیوه‌هایی گسترش دهد که هدف صلح‌آمیزی ندارد. این اقدامات، ادعای ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را بی‌اعتبار می‌کند.

آمریکا تاکید کرده است که ایران، بدون تأخیر بیشتر، باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند تا تعهدات قانونی خود را به طور کامل اجرا کند. بر اساس این بیانیه، تا زمانی که ایران به تعهدات خود پایبند نباشد، شورای حکام آژانس به پیگیری و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد داد. آمریکا همچنین اعلام کرد که با شرکا و متحدان خود هماهنگ است و آماده است در صورت ادامه عدم همکاری ایران با آژانس، فشارها علیه تهران را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده که در حال نصب آبشارهای سانتریفیوژ بیشتری در تأسیسات هسته‌ای خود است. این اطلاع‌رسانی پس از صدور قطعنامه هفته گذشته شورای حکام آژانس علیه تهران انجام شد.

«منابع آگاه» به خبرگزاری «مهر» اعلام کردند که ایران در حال توسعه ظرفیت غنی‌سازی در سایت‌های هسته‌ای نطنز و فردو است. بر اساس این گزارش، ایران اعلام کرده که سانتریفیوژهای بیشتری در این دو سایت نصب کرده است. با این حال، میزان سانتریفیوژهای نصب شده و سطح غنی‌سازی اورانیوم هنوز مشخص نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size