رویترز: ایران ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیپلمات‌ها می‌گویند ایران در واکنشی خصمانه به قطعنامه شورای حکام آژانس انرژی اتمی، غنی‌سازی اورانیوم را افزایش می‌دهد.

به گزارش «رویترز»، منابع دیپلماتیک، چهارشنبه 23 خرداد گفتند ایران با افزایش غنی‌سازی در دو تاسیسات زیرزمینی خود به قطعنامه شورای حکام پاسخ می‌دهد، اما این اقدام هنوز کمتر از میزان نگرانی آنها از اقدامات متقابل حکومت ایران است.

واکنش ایران به قطعنامه‌های شورای حکام که متشکل از 35 کشور است، رفتاری مغایر با خواسته‌های قطعنامه‌هاست، 18 ماه پیش که قطعنامه دیگری علیه تخلفات ایران صادر شد، ایران به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در تاسیسات دیگری پرداخت که نزدیک میزان لازم برای تولید سلاح هسته‌ای است. ایران همچنین اعلام کرد که برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را گسترش می‌دهد.

پنج دیپلمات به رویترز گفته‌اند این بار دولت ایران قصد دارد سانتریفیوژهای بیشتری در هر دو تاسیسات زیرزمینی غنی‌سازی خود به کار گیرد. به گفته سه دیپلمات، بازرسان آژانس انرژی اتمی پنج‌شنبه 24 خرداد، گزارشی در این باره تهیه می‌کنند.

شورای حکام آژانس انرژی اتمی، هفته پیش قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که از دولت ایران می‌خواست به همکاری با آژانس بپردازد و ممنوعیت ورود بازرسان تعیین شده را لغو کند. دولت آمریک در ابتدا نگران بود که تصویب قطعنامه دیگری علیه دولت ایران ممکن است به افزایش تنش منجر شود. این قطعنامه با اکثریت آرا به تصویب رسید. فقط روسیه و چین دو متحد اصلی دولت ایران با آن مخالفت کردند.

دیپلمات‌ها درباره میزان غنی‌سازی با سانترفیوژهای تازه نصب شده اطلاعاتی ارائه نکردند ولی گفتند بعید است که ایران بلافاصله از آنها برای غنی‌سازی 60 تا 90 درصدی که برای تولید سلاح هسته‌ای به کار می‌رود، استفاده کند.

آنها می‌گویند منتظر گزارش آژانس بین‌المللی انرژی خواهند ماند ولی از برنامه ایران در این باره آگاه بودند. یکی از دیپلمات‌ها می‌گوید اگرچه این اقدام از حد انتظار ما کمتر بود ولی کاملا مطمئن هستیم که ایران حتی بدون تصویب قطعنامه هم به افزایش غنی‌سازی می‌پرداخت.

ایران، به طور کامل از قطعنامه قبلی شورای حکام که نوامبر 2022، صادر شد پیروی نکرده، درحالی که هنوز تمام سانترفیوژهای پیشرفته ای آر ام 2 خود که در تاسیسات نطنز نصب کرده را مورد بهره‌برداری قرار نداده است.

ایران در تاسیسات نطنز و تاسیسات فردو به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم می‌پردازد، سایت فردو زیرزمین واقع شده است و از نوامبر 2022 غنی‌سازی 60 درصدی در آن آغاز شده اما هنوز تمام آبشارهای سانتریفیوژها در آن عملیاتی نشده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید