هشدار باقری‌کنی به اسرائیل: از چاله غزه به چاه لبنان نیفتید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی باقری‌کنی، سرپرست وزارت خارجه ایران، در مورد افزایش درگیری‌های نظامی اسرائیل با حزب‌الله، به تل‌آویو هشدار داد. به گزارش «ایسنا»، باقری‌کنی در مصاحبه با شبکه خبری روسی «راشاتودی» گفت اگر اسرائیل بخواهد «از چاله غزه به چاه لبنان بیفتد، ما هیچگاه به آن‌ها توصیه نمی‌کنیم که مرتکب چنین خطای راهبردی نشوند».

باقری‌کنی، در ادامه، با یادآوری حمله اسرائیل در سال‌های 2000 و 2006 به لبنان گفت با توجه به این «شکست‌های تاریخی»، گسترش جنگ و درگیری با لبنان موفقیتی برای اسرائیل به همراه نخواهد داشت. سرپرست وزارت خارجه ایران مدعی شد حزب‌الله توانایی مقابله با حملات اسرائیل را دارد.

اسرائیل در هفته‌های اخیر بر شدت حملات خود به مواضع حزب‌الله افزوده است. روز سه‌شنبه 22 خرداد، «طالب عبدالله» یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله در حمله ارتش اسرائیل به جنوب لبنان کشته شد. حزب‌‌الله لبنان نیز، که تحت حمایت ایران است، در روزهای اخیر پرتاب راکت و خمپاره به اسرائیل را افزایش داده است.

بنی گانتس، وزیر جنگ پیشین اسرائیل، حزب‌الله لبنان را تهدید کرده بود در صورت ادامه حملاتش در مرز دو کشور، منتظر جنگ تمام عیار با اسرائیل باشد.

یسرائیل کاتز، وزیرخارجه اسرائیل، به حزب‌الله لبنان هشدار داده بود اگر این شبه‌نظامیان از مرز با اسرائیل عقب‌نشینی نکرده و به حملات خود پایان ندهند، اسرائیل جنگی فراگیر علیه آن‌ها آغاز می‌کند. به گفته کاتز، تل‌آویو با اشغال جنوب لبنان به مواضع حزب‌الله در سراسر لبنان حمله خواهد کرد.

دیدار باقری‌کنی و حسن نصرالله

هفته گذشته، علی باقری‌کنی به بیروت سفر و با حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، دیدار کرد. در پی این این دیدار، حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه، در دو جبهه لبنان و غزه، در دیدار با باقری‌کنی مورد بررسی قرار گرفت. باقری‌کنی همچنین با عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان دیدار کرد. بوحبیب در این دیدار تاکید کرد لبنان خواهان خودداری از بروز جنگی گسترده‌تر است و «به دنبال راه حل‌های پایداری است که آرامش و ثبات را به جنوب لبنان بازگرداند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید