انتخابات ایران؛ واکنش‌ها به حضور تلویزیونی نامزدها

روزنامه «جوان» ادعای پیروزی پزشکیان را «اسم رمز تقلب» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که شانزده روز به برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ایران باقی مانده است، توجه بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی به سخنان مسعود پزشکیان تنها نامزد اصلاح‌طلب انتخابات جلب شده است که شب 21 خرداد در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیمای جمهوری اسلامی گفت قرار نیست برنامه‌های جدیدی در دولت احتمالی او به مورد اجرا گذارده شود.

این سخنان با انتقادات گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی روبرو شد.

در همین حال روزنامه «اعتماد» مدعی شد فرمان تخریب مسعود پزشکیان در ستادهای انتخاباتی رقیب صادر شده، روزنامه «جوان» وابسته به سپاه پاسداران هم نوشت ادعای پیروزی پزشکیان اسم رمز تقلب و آشوب است.

در همین حال، دادستانی تهران پس از اعلام جرم علیه مدیران مسئول چند وب‌سایت و روزنامه، از تشکیل پرونده برای روزنامه «هم‌میهن» هم خبر داده است.

هیئت نظارت بر مطبوعات پیش از با ابلاغ دستورالعملی، خبرنگاران و رسانه‌های خبری که محتوایی مبتنی بر تحریم یا کاهش مشارکت را منتشر کنند و از این دستورالعمل سرپیچی کنند به مجازات شلاق تهدید کرده بود.

کاربران رسانه‌های اجتماعی همچنین به انتقاد از پاسخ قالیباف در اولین حضورش به عنوان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداختند که مدعی شده بود خبرنگاران در صورت پیروزی او می‌توانند آزادانه از او انتقاد کنند. کاربران رسانه‌های اجتماعی به زندانی شدن و همچنین تشکیل پرونده برای چند روزنامه‌نگار و کارتونیست در ارتباط با موضوعات مرتبط با قالیباف اشاره کردند. از جمله یاشار سلطانی که به دلیل افشای تخلفات قالیباف در دوران شهرداری تهران و همچنین فساد مالی برخی از مقامات حکومتی زندانی است.

در همین حال نماینده اردستان در مجلس گفته است که دلیل رای بالای قالیباف برای ریاست مجلس آن بود که او به نمایندگان فراکسیون مستقلین گفته بود که در مجلس می‌ماند و نامزد ریاست جمهوری نخواهد شد. به گزارش خبرآنلاین، غلامرضا نوری قزلجه گفت اما در آخرین لحظه قالیباف خود را به ستاد انتخابات رساند تا برای چهارمین بار شانس خودش را برای رئیس‌جمهور شدن امتحان کند.

در حالی که سه‌شنبه 22 خرداد، محمد مخبر، کفیل ریاست جمهوری قانون «شفافیت قوای سه‌گانه» را برای اجرا ابلاغ کرده است، برخی از فعالان سیاسی از فقدان شفافیت در کارنامه و عملکرد نامزدهای انتخابات در زمان تصدی خود بر مشاغل مهم اجرایی و قضایی انتقاد کرده‌اند. اما خبرگزاری مهر از قول علیرضا زاکانی نوشته است که مسعود پزشکیان در زمان تصدی وزارت بهداشت درباره تقلب در آزمون دستیاری پزشکی شفافیت نداشته است.

این درحالی است که برخی از رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان به انتقاد از عملکرد زاکانی در شهرداری تهران پرداخته‌اند از جمله رونمایی از تاکسی‌های برقی که هنوز پلاک نشده‌اند و آمارسازی درباره خدمات شهردار تهران، پرداخته‌اند.

درحالی‌که روز سه‌شنبه 22 خرداد، احمد وحیدی وزیر کشور گفت پیش‌بینی خوبی از مشارکت مردم در انتخابات داریم، نتایج نظرسنجی اخیر ایسپا نشان می‌دهد فقط 44 درصد از پاسخگویان گفته‌اند «قطعا» در انتخابات شرکت می‌کنند.

مخالفان حکومت اعلام کرده‌اند خواستار تحریم «انتخابات نمایشی» هستند و برخی از سازمان‌ها و گروه‌های مخالف نیز برای برگزاری تجمع اعتراضی مقابل صندوق‌های رای در خارج از کشور فراخوان داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید