انتخابات ریاست جمهوری در ایران؛ آغاز فعالیت رسمی ستادهای انتخاباتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

فعالیت تبلیغاتی ستادهای انتخاباتی شش نامزد تایید صلاحیت شده چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران، از عصر یکشنبه بیستم خرداد آغاز و از امروز دوشنبه، فعالیت رسمی ستادهای انتخاباتی آغاز شد.

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی، ظهر یکشنبه پس از شش روز بررسی، صلاحیت محمدباقر قالیباف (رئیس مجلس)، سعید جلیلی (عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام)، علیرضا زاکانی (شهردار تهران)، مصطفی پورمحمدی (دبیرکل جامعه روحانیت مبارز)، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی (معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید) و مسعود پزشکیان (نماینده تبریز) را تایید کرد

وزارت کشور، اسامی 80 داوطلب واجد شرایط را دوشنبه 14 خرداد برای بررسی صلاحیت به شورای نگهبان ارائه داده بود که در میان آنها نامزدهای اصلی جناح‌های مختلف حکومت از جمله احمدی‌نژاد، لاریجانی، و جهانگیری هم بودند.

در حالی که برخی از چهره‌های شاخص اصول‌گرا خواستار تایید صلاحیت داوطلبان متوسط اصلاح‌طلب شده بودند، شورای نگهبان هم فقط صلاحیت یک داوطلب اصلاح‌طلب یعنی پزشکیان را مورد تایید قرار داد که با حمایت جبهه اصلاحات از او روبرو شد. سایر نامزدها از جبهه اصول‌گرا هستند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق، پس از اعلام رد صلاحیت تاکنون سکوت کرده است.

در همین حال برخی از خبرگزاریهای داخلی از جمله «ایسنا»، روز دوشنبه با انتشار تحلیل‌های ویدئویی از رد صلاحیت او استقبال کردند.

صلاحیت محمود احمدی‌نژاد که در حال حاضر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در انتخابات 1396 و 1400 هم رد شده بود. دوره دوم ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد از سال 88 تا 92 با تنش‌های بسیاری با علی خامنه‌ای و نزدیکان او سپری شد.

در همین حال لاریجانی که به همراه برادران خود در دهه‌های گذشته نفوذ بسیاری در حلقه قدرت داشت، برای دومین بار رد صلاحیت شده است و به نظر می‌رسد از نظر شورای نگهبان او نیز مانند احمدی‌نژاد «مهره سوخته» نظام شده است.

در همین حال صلاحیت محمدباقر قالیباف سردار سپاه پاسداران و از نزدیکان به علی خامنه‌ای درحالی تایید شده که او در سال 1384 با چهار میلیون رای، چهارم و در انتخابات 1392 با 6 میلیون رای، دوم شد. هفته‌نامه «اکونومیست» اخیرا با انتشار گزارشی از آقازاده‌ها از جمله به پرونده اقامتی اسحاق قالیباف در کانادا با پشتوانه مالی نزدیک به 150 هزار دلار نیز اشاره کرده است، این درحالی است که درباره سایر اعضای خانواده قالیباف نیز گزارش‌هایی درباره فساد مالی، زندگی تجملی و یا سواستفاده از قدرت منتشر شده است.

شورای نگهبان در حالی که صلاحیت برخی از دواطلبان دولت و یا وابسته به دولت رئیسی از جمله محمد مهدی اسماعیلی (وزیر ارشاد) را برای نامزدی رد کرده، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی را واجد شرایط اعلام کرده است. او در انتخابات 1400، با کمترین آرا، در حدود 1 میلیون رای، چهارم شد. در آن انتخابات، رئیسی با 18 میلیون رای برنده اعلام شد و رتبه دوم آرا به آرای مخدوش و باطله با بیش از 3 میلیون و 700 هزار رای اختصاص یافت.

در حالی که برخی از فعالان نزدیک به اصلاح‌طلبان می‌گویند رقابت اصلی بین پزشکیان و قالیباف خواهد بود، غلامحسین کرباسچی فعال سیاسی و شهردار سابق تهران با انتشار پستی در شبکه ایکس نوشت اگر میزان مشارکت مردم در انتخابات به 25 میلیون نفر برسد، برای اصلاح‌طلبان شانسی وجود دارد. این درحالی‌ است که برخی از فعالان اصول‌گرا نیز پیش‌بینی می‌کنند میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری جاری از دوره قبل که در آن فقط 48 درصد بود هم کمتر خواهد بود و ممکن است به زیر 40 درصد هم برسد.

دادستان کل کشور، محمد موحدی آزاد از داوطلبان رد صلاحیت شده خواست تا تسلیم مراجع قانونی باشند، درهمین حال روز دوشنبه دادستانی تهران علیه دو سایت خبری حاشیه نیوز و بامداد نو به اتهام «انتشار اخبار کذب در مورد انتخابات» اعلام جرم کرد.

از آغاز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری، فشار بر رسانه‌های خبری و خبرنگاران افزایش یافته است، هیئت نظارت بر مطبوعات روز هفدهم خرداد با انتشار اطلاعیه‌ای متخلفان از دستورالعمل اعلام شده را به «شلاق» تهدید کرد و تاکید کرد برای متخلفان 74 ضربه شلاق تعیین شده است

خبرگزاری دانشجو نیز از احضارعلی‌اکبر رائفی پور، فعال رسانه‌ای أصول‌گرا به دادستانی به اتهام «نشر اکاذیب» خبر داده است، او در پست اخیر خود در شبکه ایکس، ترکیب نامزدهای تایید صلاحیت شده را به نفع پزشکیان (اصلاح‌طلب) تعبیر کرده بود.

در همین حال علی لاریجانی با انتشار بیانیه‌ای پس از رد صلاحیت‌اش، عملکرد شورای نگهبان را «غیر شفاف» خواند. به گزارش خبرآنلاین لاریجانی در این بیانیه نوشته: « شورای محترم نگهبان علی رغم نظرات مثبت نهادهای مسئول و حکم قوه قضاییه، در رد برخی دعاوی گذشته آن شورا» سازوکاری غیر شفاف اتخاذ کرده است.

در همین حال، عصر دوشنبه 21 خرداد، مسعود پزشکیان در نشست خود با گروهی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای با اشاره به شعار «برای ایران» تاکید کرد که عدالت و حق باید حکمرفا شود، او همچنین 29 عضو شورای راهبردی خود را نیز انتخاب کرده است که در میان آنها الیاس حضرتی، سردار علایی و تاجرنیا هم هستند.

از سوی دیگر داده‌های آماری رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، پست‌های مرتبط با پزشکیان در تلگرام و ایکس بیشترین میزان را داشته‌اند درحالی که و پست‌های مرتبط با زاکانی در اینستاگرام با اختلاف از پزشکیان و قالیباف پیشی گرفته است.

خبرگزاری ایرنا همچنین، بعدازظهر دوشنبه از برگزاری جلسه سران قوا برای بررسی روند برگزاری انتخابات و تشویق مردم به مشارکت در روز دوشنبه خبر داد، این درحالی است که قالیباف، رئیس مجلس که در این جلسه شرکت داشته، نامزد انتخابات است.

در ساعات گذشته، برخی رسانه‌ها از تماس افرادی که خود را عضو گروه مشاوران قالیباف اعلام کرده‌اند با دیپلمات‌های اروپایی و آمریکایی خبر داده‌اند تا او را چهره‌ای مقتدر همچون «رضا شاه» معرفی کنند که می‌تواند دوران پرآشوب پس از مرگ خامنه‌ای را مدیریت کند.

صداوسیمای جمهوری اسلامی برنامه‌های تبلیغاتی و مناظرهای تلویزیونی را اعلام کرده است. بر اساس این جدول زمانی که با قرعه‌کشی صورت گرفته، قالیباف، قاضی‌زاده هاشمی و پزشکیان امشب در برنامه‌های مختلف تلویزیونی صداوسیما حاضر خواهند شد.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به دنبال کشته‌شدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری دوره سیزدهم در حادثه سقوط هلی‌کوپتر، برگزار می‌شود. نامزدهای انتخابات تا روز هفتم تیرماه فرصت تبلیغات دارند و انتخابات روز هشتم تیر برگزار خواهد شد.

در حالی که احزاب و گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی این انتخابات را نمایشی می‌دانند و شرکت در آن را تحریم کرده‌اند، اصلاح‌طلبان و جناح‌های مختلف حکومت از مردم برای شرکت در این انتخابات دعوت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید