ممنوعیت تصویر مشترک با خامنه‌ای تا «سیاه‌نمایی»؛ نبایدهای تبلیغات در انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ستاد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران فهرستی از بایدها و نبایدهای تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری این کشور را اعلام کرد.

در این فهرست که خبرگزاری «صدا و سیما» منتشر کرد، نامزدها از طرح اظهارات «مغایر» با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و قانون اساسی این کشور منع شده‌اند.

ستاد انتخابات، همچنین، به نامزدها درباره «سیاه‌نمایی» و تضعیف «ارزش‌ها و دستاوردهای نظام» هشدار داده است.

تصاویر مشترک نامزدها با خمینی و خامنه‌ای

دومین اطلاعیه ستاد انتخابات جمهوری‌ اسلامی تاکید می‌کند نامزدهای چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نمی‌توانند در تبلیغات خود از تصاویر مشترک با روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، و علی خامنه‌ای استفاده کنند.

اگرچه این ممنوعیت به‌طور صریح در قوانین ایران ذکر نشده اما در انتخابات‌ گذشته این کشور مشاهده شده است.

سابقه ممنوعیت در انتخابات‌ گذشته

در انتخابات بهمن 94 برای مجلس ایران، ستاد انتخابات حوزه انتخابیه تهران با انتشار اطلاعیه‌ای استفاده از تصاویر علی خامنه‌ای در تبلیغات نامزدها را ممنوع اعلام کرده بود. این موضوع واکنش منفی حسینعلی امیری، قائم مقام وقت وزارت کشور ایران را به‌دنبال داشت.

خبرگزاری «تابناک» به نقل از عیسی فرهادی، فرماندار وقت تهران، گزارش داد که استفاده از تصاویر روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای در تبلیغات انتخاباتی «منعی ندارد».

به‌نظر می‌رسد این ممنوعیت به‌دلیل نگرانی‌های سیاسی مقام‌های جمهوری اسلامی در انتخابات زودهنگام پیش‌رو باشد. به‌ویژه که حضور وحید حقانیان، معاون اجرایی دفتر علی خامنه‌ای در این انتخابات، انتقاد برخی از رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران را برانگیخته است. رسانه‌هایی که به گفته حقانیان، از انتساب به نهادهای رسمی این کشور «سوءاستفاده می‌کنند».

بر اساس اطلاعیه ستاد انتخابات جمهوری اسلامی، نامزدهایی که قصد تبلیغات در «صدا و سیما» را دارند، باید از 48 ساعت قبل از پخش، مستندهای تلویزیونی و رادیویی خود را برای بررسی تحویل دهند.

در انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری ایران که در پی کشته‌شدن ابراهیم رئیسی برگزار خواهد شد، وزارت کشور صلاحیت 80 نامزد برای ثبت‌نام در انتخابات را تایید کرده است.

شورای نگهبان نیز اعلام کرد، در مهلت پنج‌روزه، صلاحیت این 80 نفر برای شرکت در انتخابات را بررسی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید