سه کشور اروپایی جزئیات نقض «برجام» از سوی ایران را به شورای امنیت شرح دادند

نامه سه کشور اروپایی به شورای امنیت؛ فشار دیپلماتیک علیه ایران پیش از بازگشت تحریم‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سه کشور اروپایی عضو «برجام»، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، جزئیات تخلفات ایران از «برجام» را منتشر کردند.

به گزارش «رویترز»، بریتانیا، فرانسه و آلمان، به دنبال قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه دولت ایران به دلیل نقض توافق هسته‌ای، در نامه خود به شورای امنیت به صراحت خواستار اعمال «مکانیسم ماشه» و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی نشدند اما یادآوری کرده‌اند که مهلت زمانی قطعنامه 2231 شورای امنیت درباره برجام، 26 مهر سال آینده به پایان می‌رسد.

ارجاع سه کشور اروپایی به شورای امنیت می‌تواند فشار دیپلماتیک بر دولت ایران برای از سرگیری تعهدات برجامی را افزایش دهد تا از بازگشت تحریم‌ها اجتناب شود.

جمهوری اسلامی در نامه خود به شورای امنیت، به خروج آمریکا از برجام در آغاز ریاست جمهوری ترامپ در سال 2018 اشاره کرده که آمریکا باردیگر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را اعمال کرد.

به گزارش «ایرنا» در نامه امیر سعید ایراوانی، سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل آمده است: «تصمیم تهران برای اتخاذ اقدامات اصلاحی کاملا مطابق با حق ذاتی‌اش طبق بندهای 26 و 36 برجام در واکنش به خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق صورت گرفته است.»

سه کشور اروپایی عضو برجام، سه‌شنبه 15 خرداد، پیش‌نویسی را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کردند که روز بعد به تصویب رسید. در قطعنامه شورای حکام از دولت ایران خواسته شده از زیرپا گذاشتن تعهدات خود در برجام از جمله افزایش ذخیره‌سازی اورانیوم و غنی‌سازی غیرمجاز خودداری کند و به بازرسان تعیین شده سازمان ملل اجازه بازدید از تاسیسات مورد نظر را بدهد.

دولت آمریکا نیز با وجود ملاحظات اولیه برای کاهش تنش با ایران، از پیش‌نویس قطعنامه حمایت کرد و درنامه خود به شورای حکام؛ واکنش منفی تهران به قطعنامه‌ قبلی، تهدیدات اتمی سران حکومت و همچنین عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش رویترز، در نامه سه کشور اروپایی به شورای امنیت که روز دوشنبه ارسال شده، تاکید شده که تخلفات دولت ایران از برجام و افزایش تنش برنامه هسته‌ای، این توافق را توخالی کرده و ماهیت آن برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای را کاهش داده است.

تنش غرب با ایران، به دنبال حمله گروه حماس تحت حمایت جمهوری اسلامی به جنوب اسرائیل در هفتم اکتبر و حملات گروه‌های نیابتی وابسته به ایران به اهداف آمریکا، اسرائیل و غرب در خاورمیانه افزایش یافته و در همین حال تهران ضمن گسترش برنامه هسته‌ای خود، فعالیت بازرسان سازمان ملل را محدود کرده است.

نماینده ایران در سازمان ملل درنامه‌ای به شورای امنیت اقدامات ایران برای گسترش هسته‌ای را در واکنش به خروج آمریکا از برجام، اقدامات اصلاحی مبنی برحق ذاتی خود خواند.

یک منبع دیپلماتیک به رویترز گفته است که هدف از نامه سه کشور اروپایی به منظور توقف گسترش برنامه هسته‌ای ایران با فشار از طریق شورای امنیت بوده است.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند این فشارها به منظور بازگردان ایران به تعهدات برجام قبل از انقضای مهلت شورای امنیت و اعمال مکانیسم ماشه است.

شورای امنیت، چهارم تیر گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای برجام را مورد بررسی قرار خواهد داد.

در همین حال، داریل کیمبال، مدیر اجرایی سازمان انجمن کنترل تسلیحات به رویترز گفته است نامه سه کشور اروپایی عضو برجام می‌تواند زمینه بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را فراهم آورد با این حال هنوز امکان دستیابی به توافقی دیپلماتیک وجود دارد.

به گفته کیمبال، فعال کردن مکانیسم ماشه ممکن است به واکنش خصمانه‌تر جمهوری اسلامی و حتی خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای منجر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید