مصر و ایران درباره حل اختلافات و زمینه‌سازی برای ازسرگیری روابط دو کشور توافق کردند

سامح شکری و علی باقری کنی درباره اهمیت پیگیری روند توسعه روابط دوجانبه و اطمینان‌یابی از رسیدگی به همه مسائل حل نشده باقی‌مانده توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصر و ایران در تدارک برای عادی‌سازی روابط فی‌مابین دو کشور بر اهمیت پیگیری روند توسعه روابط دوجانبه خود تا اطمینان از رسیدگی و حل همه مسائل باقی‌مانده، تاکید کردند.

احمد ابوزید، سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که سامح شکری، وزیر خارجه این کشور چهارشنبه 16 خرداد تماسی تلفنی از علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران دریافت کرده است.

در این گفت‌وگوی تلفنی سامح شکری، وزیر خارجه مصر و علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران درباره بهبود روابط دوجانبه قاهره و تهران و تضمین رسیدگی به مسائل حل نشده فی‌مابین دو کشور تاکید کردند.

وزرای دو کشور در مورد اهمیت پیگیری و گسترش روابط دوجانبه و حصول اطمینان از حل همه مسائل حل نشده باقی‌مانده در تدارک برای بازگرداندن روابط به حالت عادی توافق کردند تا بر اساس اصول احترام متقابل و حسن همجواری و همچنین برای تحقق منافع مردم مصر و ایران و حمایت از ثبات منطقه تلاش کنند.

ابوزید، در ادامه اظهارات خود افزود که در گفت‌وگوی دو طرف مصری و ایرانی به بررسی وضعیت نوار غزه پرداخته شد که در این راستا شکری تلاش‌های انجام شده توسط میانجیگران مصری و قطری با حمایت آمریکا جهت دستیابی به توافقی را برشمرد که به آتش‌بس منجر شده و در چارچوب آن امکان تبادل گروگان‌های اسرائیلی و اسرای فلسطینی و ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم فلسطین در نوار غزه و توقف دائمی جنگ و خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه فراهم شود.

وزیر خارجه مصر و سرپرست وزارت خارجه ایران توافق کردند تا علاوه بر تسریع رایزنی‌ها به‌منظور گسترش روابط دوجانبه، راه‌های حل بحران جاری در نوار غزه و مقابله با چالش‌های مرتبط با آن در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید