رای‌گیری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تخلفات ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دیپلمات‌های غربی می‌گویند پیش‌نویس قطعنامه سه کشور اروپایی علیه تخلفات ایران در «برجام»، ممکن است امروز در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین به رای گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، سه‌شنبه 15 خرداد، متن پیش‌نویسی را به‌طور رسمی در اختیار اعضای شورای حکام آژانس انرژی بین‌المللی اتمی قرار دادند که در آن از رافائل گروسی، دبیرکل آژانس خواسته شده به جای گزارش سه ماهه درباره روند اجرای برجام، گزارش جامعی از کاهش پابیندی ایران به برجام تهیه کند.

در این پیش‌نویس از تهران خواسته شده از افزایش ذخیره‌سازی اورانیوم و تهدید به تولید سلاح هسته‌ای خودداری کند. همچنین، ایران باید از غنی‌سازی بیش از حد مجاز خودداری کرده و به تعهدات برجامی خود بازگردد. تعهد به شفافیت و بازگشت به همکاری با آژانس بین‌ از دیگر مطالبات این قطعنامه است.

در این قطعنامه اجرای فوری پروتکل الحاقی برجام از ایران خواسته شده و این کشور باید تصمیم خود مبنی بر عدم اجازه ورود به بازرسان ارشد تعیین شده را لغو کند. این خواسته‌ها در راستای تلاش برای حفظ برجام و اطمینان از پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی مطرح شده‌ است.

پس از انتشار این پیش‌نویس، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تهدید کرد صدور قطعنامه دیگری علیه ایران در شورای حکام آژانس با واکنش تهران روبرو خواهد شد.

به گزارش «نورنیوز»، خبرگزاری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، اسلامی همچنین اذعان کرد که «ما در مرحله کاهش تعهدات برجامی خود هستیم».

دولت‌های ایران، روسیه و چین همچنین، عصر سه‌شنبه 15 خرداد، در بیانیه مشترکی اعلام کردند که مفاد برجام، با وجود خروج آمریکا از آن، همچنان پابرجاست ولی سه کشور اروپایی عضو برجام به تعهدات متقابل خود عمل نکرده‌ است.

درحالی که برخی منابع از فشار آمریکا برای جلوگیری از صدور قطعنامه دیگری علیه ایران، به دلیل افزایش تنش با دولت ایران در آستانه رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، خبر می‌دادند، صبح چهارشنبه، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه‌ای از پیش‌نویس قطعنامه بریتانیا، آلمان و فرانسه حمایت و اعلام کرد عدم همکاری ایران با آژانس، اظهارات تهدید آمیز اخیر مقامات حکومتی درباره به کارگیری سلاح اتمی و همچنین واکنش عنادآمیز دربرابر قطعنامه‌های قبلی، باعث افزایش نگرانی درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی شده است.

اتحادیه اروپا، چهارشنبه، در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به خودداری دولت ایران از همکاری با آژانس انرژی اتمی، اعلام کرد اطمینان از عدم دسترسی تهران به سلاح هسته‌ای اولویت امنیتی اصلی اتحادیه اروپا است.

سرپرست وزارت خارجه ایران در واکنش به پیش‌نویس قطعنامه سه کشور اروپایی در شورای حکام گفت: «درچارچوب توافق پادمان و «ان پی تی»، ظرفیت‌های بسیاری برای پاسخگویی داریم.» به گزارش «ایرنا»، علی باقری‌کنی گفت بنا برمصالح کشور این ظرفیت‌ها فعال خواهند شد.

رافائل گروسی در گزارش اخیر خود به شورای حکام تاکید کرد ماه‌ها پس از کشف ذرات اورانیوم در تاسیسات تورقوزآباد و ورامین، ایران هیچ توضیح فنی قابل قبولی ارائه نکرده است.

این درحالی‌ست که سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید توضیحی برای این ذرات ندارد و احتمال خرابکاری عوامل خارجی وجود دارد.

گروسی همچنین روز دوشنبه در آغاز جلسه شورای حکام گفت هیچ پیشرفتی در مذاکرات با ایران برای حل و فصل اختلافات گذشته و رسیدگی به مواردی که نیاز به بررسی و بازدید داشته، به‌دست نیامده است.

«خبرگزاری فرانسه» گزارش داد، شورای حکام آژانس رسیدگی به پرونده ایران را در دستور کار قرار داده است. در صورت تصویب قطعنامه‌ای دیگر علیه ایران، پس از 18 ماه، و گزارش جامع دبیرکل آژانس از تخلفات ایران در پرونده هسته‌ای، امکان فعال شدن «مکانیسم ماشه» و بازگشت همه تحریم‌های پیش از برجام علیه تهران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید