آغاز بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با پایان مهلت ثبت‌نام داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری، شورای نگهبان از صبح امروز بررسی صلاحیت آنها را آغاز کرد.

به گزارش شبکه خبر، هادی طحان ظریف، سخنگوی شورای نگهبان صبح سه‌شنبه 15 خرداد، با اعلام اینکه ستاد انتخابات کشور، 80 نفر را ثبت‌نام کرده، گفت بررسی صلاحیت داوطلبان در یک مهلت پنج روزه انجام خواهد شد.

عصر دوشنبه، محمد تقی شاهچراغی، رئیس ستاد انتخابات کشور، تعداد مراجعان برای ثبت‌نام را 287 نفر اعلام کرده بود. به گزارش ایسنا،شاهچراغی همچنین گفت تعداد مراجعان به نسبت سال 1400 که 592 نفر بود، کاهش یافته است.

اسامی داوطلبان تایید صلاحیت شده 22 خرداد اعلام خواهد شد. این درحالی است که در پنج روز گذشته، 50 نفر از نمایندگان فعلی و سابق مجلس و همچنین گروه زیادی از اعضای دولت رئیسی برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات کشور رفتند.

در میان اسامی 80 نفری که واجد شرایط شناخته شده وثبت‌نام شده‌اند نام چهار زن نیز اعلام شده است. رفعت بیات حمیده زرآبادی، زهره الهیان و هاجر چنارانی نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی.

شورای نگهبان در سیزده دوره گذشته صلاحیت هیچ زنی را برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری تایید نکرده است. در تاریخ جمهوری اسلامی تنها در دولت احمدی‌نژاد وزیر بهداشت زن بود و گفته شده روحانیون با وزارت دو زن دیگر در دولت احمدی‌نژاد مخالفت کرده‌ و در کابینه دوم احمدی‌نژاد رای اعتماد نمایندگان مجلس را کسب نکردند.

روز گذشته با ورود قالیباف و جهانگیری، جناح‌های مختلف حکومت نامزدهای اصلی خود را وارد میدان رقابت کردند. این درحالی است که شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته صلاحیت احمدی‌نژاد، لاریجانی و جهانگیری را تایید نکرده بود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یکشنبه در سخنرانی به مناسبت سالگرد مرگ روح‌الله خمینی از مردم خواست تا در انتخابات شرکت کنند. اما براساس نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس، فقط 53 درصد مردم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنند.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ایران، پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در ارتفاعات آذربایجان شرقی برگزار می‌شود. چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیر برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید