آخرین روز ثبت‌ نام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ ورود قالیباف و جهانگیری

آخرین نظرسنجی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشانگر شرکت کمی بیش از نیمی از مردم در انتخابات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آخرین روز ثبت‌ نام نامزدهای چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران از صبح دوشنبه 14 خرداد آغاز و تا عصر امروز ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، تا بعدازظهر امروز، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس، اسحاق جهانگیری، معاون رئیس‌جمهوری در دولت روحانی، حمیده زرآبادی نماینده سابق مجلس و فعال اصلاح طلب و الیاس نادران نماینده سابق مجلس از جناح اصول‌گرا برای ثبت‌ نام به ستاد انتخابات وزارت کشور مراجعه کرده‌اند.

حضور قالیباف در آخرین ساعات ثبت‌ نام درحالی بود که پیش از این برخی از منابع نزدیک به او گفته بودند او تصمیمی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ندارد.

قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 در مجموع به 16 درصد آرا دست یافت و بعد از روحانی که حدود 50 درصد آرا را کسب کرده بود، دوم شد.

قالیباف در سخنرانی خود گفت برای جلوگیری از سومدیریتی که در دهه 90 بر کشور حاکم شد، به صحنه انتخابات آمده است.

سخنگوی وزارت کشور، عصر دوشنبه و کمی پیش از پایان زمان ثبت‌ نام اعلام کرد تعداد افراد واجد شرایط و ثبت‌ نام شده به بیش از 60 نفر رسیده است. پس از پایان ثبت‌‌ نام داوطلبان شورای نگهبان به صلاحیت آنها رسیدگی می‌کند.

بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری، نامزدها باید از رجال مذهبی و سیاسی و دارای سابقه تصدی در مشاغل مهم کشوری و لشگری و همچنین نهادهای عمومی و حوزوی و دانشگاهی باشند. در سیزده دوره گذشته صلاحیت هیچ زنی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری در ایران تایید نشده است، اما حمیده زرآبادی امروز در سخنرانی خود در جمع خبرنگاران در ستاد انتخابات گفت تلاش اعظم طالقانی و زهرا شجاعی برای تغییر تفسیر شورای نگهبان از رجل سیاسی و نفی الزام مرد بودن نامزدهای ریاست جمهوری موثر بوده است.

در همین حال علی خامنه‌ای که به مناسبت سالگرد مرگ روح‌الله خمینی در مقبره او سخنرانی می‌کرد خواستار مشارکت گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری شد. به گزارش «ایرنا»، او گفت بعد از مرگ رئیسی مردم باید جمع شوند و با آرای بالا مسئول بعدی را انتخاب کنند.

این درحالی است که آخرین نظرسنجی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشانگر شرکت کمی بیش از نیمی از مردم در انتخابات است. به گزارش ایلنا، مرکز پژوهش‌های مجلس براساس این نظرسنجی، میزان مشارکت در انتخابات تا پایان هفته دوم خرداد را حدود 53 درصد ارزیابی کرده است.

در همین حال روزنامه اعتماد خبرداده که محسن رضایی که چند دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری بوده، جلساتی را با سعید جلیلی، محمد مخبر، علیرضا زاکانی، محمد مهدی اسماعیلی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و مهرداد بذرپاش برگزار کرده که امکان رسیدن به توافق بر روی یک نامزد به وجود بیاید.

درحالی که اعلام حضور لاریجانی با پست او برای ترسیم نقشه مسیر خود در شبکه «ایکس» جنجالی شده بود، خبرگزاری تسنیم خبر داده که ستاد انتخاباتی او تصمیم گرفته با استقبالی که از نقشه مسیر حرکت به وزارت کشور و سپس مقصد ریاست جمهوری شده، فیلم تبلیغاتی لاریجانی را براساس همان پست بسازد.

لاریجانی روز جمعه در پاسخ به سعید جلیلی همچنین پستی را در شبکه ایکس منتشر کرد که در آن از هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی درباره دستاوردهای دوران ریاست خود بر مجلس شورای اسلامی سوال پرسیده بود، این پست نیز با واکنش‌های بسیاری در رسانه‌های اجتماعی روبرو شد.

پیش‌تر حزب کارگزاران سازندگی اعلام کرده بود که از اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی برای انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کند. جهانگیری و هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 رد صلاحیت شده بودند.

روز گذشته همچنین سخنگوی شورای نگهبان به شبکه خبر گفت معیار بررسی افرادی که قبلا رد صلاحیت شده‌اند، اطلاعات جدید است. با این حال خبرگزاری تسنیم پیش‌بینی کرده است که صلاحیت احمدی‌نژاد بار دیگر رد خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید