چهارمین روز ثبت‌‌نام انتخابات ریاست جمهوری؛ رد صلاحیت بیش از 100 نفر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در چهارمین روز از ثبت‌نام داوطلبان نامزدی چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق برای نامزدی انتخابات ثبت‌نام کرد.

احمدی‌نژاد از بدو ورود به ستاد انتخابات وزارت کشور به شوخی با خبرنگاران پرداخت و با اشاره به شناسنامه خود گفت که این شناسنامه قابل احترام است زیرا ساخت ایران است، برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی این جمله را کنایه به رقیب اصلی او علی لاریجانی خواندند که محل تولد او در شناسنامه‌اش عراق ذکر شده است.

در چند روز گذشته، خبرگزاری‌های داخلی و کاربران رسانه‌های اجتماعی تصاویری از حضور برخی از مردم در برابر منزل احمدی‌نژاد در نارمک تهران منتشر کردند که در آن این گروه از مردم خواستار شرکت او در انتخابات شده بودند.

احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد 1400 هم برای نامزدی ثبت‌ نام کرد اما شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد، احمدی‌نژاد در واکنش به این اقدام گفت که در انتخابات شرکت نمی‌کند و رای نمی‌دهد.

او در سخنرانی امروز خود مقابل خبرنگاران در ستاد انتخابات گفت که برنامه اصلی او تمرکز بر حل مشکلات معیشتی مردم است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، او در این سخنرانی با تاکید بر مسائل اقتصادی گفت وضعیت موجود سبب نارضایتی بسیاری شده است.

امروز، همچنین محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت رئیسی هم با حضور در ستاد انتخابات، برای نامزدی ثبت‌نام کرد. اسماعیلی در سخنرانی خود گفت که از سوی جمعی از همکاران رئیسی داوطلب نامزدی ریاست‌جمهوری شده است. وزارت سه ساله اسماعیلی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی برخی از هنرمندان منتقد دولت به عنوان دورانی از تهدید و فشار بر سینماگران و هنرمندان یاد می‌شود.

مسعود زریبافان، معاون رئیس‌جمهوری در دولت احمدی‌نژاد نیز امروز برای نامزدی در انتخابات ثبت‌نام کرد، او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته نیز نامزد شده بود اما قبل از رای‌گیری به نفع رئیسی کناره‌گیری کرده بود.

در همین حال، سرتیپ حسین افشارزاده، آجودان احمدی‌نژاد نیز ثبت‌نام کرد. برخی از روزنامه‌ها، خبر داده بودند که گروه مشاوران احمدی‌نژاد تصمیم گرفته است به همراه او چند فعال سیاسی دیگر از نزدیکانش را نیز برای نامزدی انتخابات ثبت‌نام کند.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ایران، پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در سانحه سقوط هلی‌کوپتر در ارتفاعات آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.

براساس اعلام وزارت کشور ایران، انتخابات این دوره در روز هشتم تیر برگزار می‌شود. مهلت ثبت‌نام نامزدها تا فردا است و پس از آن شورای نگهبان به صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری رسیدگی می‌کند.

درصورت تایید صلاحیت لاریجانی و احمدی‌نژاد برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری، ممکن است رقابت اصلی بین این دو شکل بگیرد که سابقه‌ای جنجالی از اختلافات شخصی با یکدیگر دارند. شورای نگهبان در انتخابات 1400 صلاحیت هر دو داوطلب را رد کرده بود.

روز شنبه، حضور وحید حقانیان از اعضای ارشد دفتر رهبر جمهوری اسلامی که به او دست راست خامنه‌ای گفته می‌شود و ثبت‌نام در انتخابات سبب شگفتی بسیاری شد. در هنگام ثبت‌نام و همچنین سخنرانی او برق وزارت کشور قطع شد که با واکنش‌های بسیاری در رسانه‌های اجتماعی روبرو شد. از جناح اصلاح طلب نیز تاکنون مسعود پزشکیان، نماینده تبریز برای نامزدی انتخابات، ثبت‌نام کرده است.

سخنگوی ستاد انتخابات همچنین از ثبت‌نام چند زن خبر داده بود که به گفته او هیچ‌کدام واجد شرایط نبوده‌اند. روز گذشته زهره الهیان، نماینده دو دوره مجلس برای ثبت‌نام به وزارت کشور مراجعه کرد. در سیزده دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری تاکنون صلاحیت داوطلبان زن برای نامزدی ریاست جمهوری تایید نشده است.

به گزارش «ایرنا»، در چهار روز گذشته، 137 نفر شامل 122 مرد و 15 زن برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات ریاست‌جمهوری مراجعه کرده‌اند که تا بعدازظهر امروز 37 داوطلب، واجد شرایط شناخته و ثبت‌نام شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید