انتقادات از حذف دلار 4200 تومانی؛ شوک انتخاباتی بانک مرکزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روز گذشته، در حالی که توجه بسیاری به اخبار انتخابات ریاست جمهوری بود، بانک مرکزی ایران به طور ناگهانی دلار 4209 تومانی را از سایت خود حذف کرد و نرخ برابری دلار را 37 هزار تومان اعلام کرد. سیاست حذف ارز دولتی از آغاز دولت ابراهیم رئیسی اعلام شده بود اما نرخ رسمی دلار در سایت بانک مرکزی همچنان حدود 4209 تومان ثابت مانده بود.

درحالی که برخی از کارشناسان اقتصادی با انتقاد از افزایش چند برابری نرخ رسمی دلار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این امر را عاملی برای سقوط بیشتر ارزش پول ملی و همچنین افزایش تورم ارزیابی کرده‌اند، بانک مرکزی ایران امروز، یکشنبه 13 خرداد بار دیگر تاکید کرد که سیاست‌های ارزی برای مهار رشد نقدینگی و افزایش قیمت ارز موفقیت‌آمیز بوده است.

در همین حال روزنامه «اعتماد»، یکشنبه به نقل از وحید شقاقی شهری، اقتصاددان نوشت که سیاست‌های بانک مرکزی برای تثبیت ارزش برابری ارزناکارآمد است. این اقتصاددان می‌گوید این سیاست‌ها سبب شده تا رکود اقتصادی سهمگینی بر کشور تحمیل شود و به دلیل ناترازی اقتصاد کلان و بی‌ثباتی سیاست مالی و همچنین تشدید کسری بودجه، تورم افزایش پیدا کرده است.

در همین حال روزنامه دنیای اقتصاد با بررسی وضعیت بازار و افزایش نرخ دلار در پنج دوره انتخابات ریاست جمهوری اخیر به این نتیجه رسیده است که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 بیشترین میزان افزایش دلار رخ داده است. این درحالی است که به دنبال حذف دلار 4200 تومانی در سایت بانک مرکزی و اعلام نرخ محاسباتی، قیمت دلار در بازار آزاد از روز گذشته درحال افزایش بوده و به بیش از 59300 تومان رسیده است.

برخی از کارشناسان اقتصادی می‌گویند سقوط آزاد و روز به روز ارزش پول ملی به افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی اساسی از جمله گوشت و لبنیات از آغاز سال نوی خورشیدی منجر شده است. به گزارش «خبرآنلاین»، جایگزین کردن ارز 4200 تومانی با نرخی چند برابر در سال 1401 سبب شد تا پس از آن میانگین نرخ تورم 1.5 تا 2.5 برابر بالا برود. در سه سال گذشته تورم در مواد غذایی چون گوشت و مرغ به بالاتر از 2.7 برابر رسیده است. امروز وب‌سایت صمت همچنین از افزایش شدید قیمت مواد لبنی و کاهش مصرف آن به دلیل گرانی روزافزون خبر داد و از قول احسان ظفری، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی نوشت هر سال با افزایش نرخ لبنیات مصرف آن 10 درصد کاهش می‌یابد. این درحالی است که برخی از کارشناسان تابستانی سخت برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید