ایران کاردار موقت سوئد را در واکنش به گزارش «سپو» احضار کرد

سازمان اطلاعات سوئد «سپو»، پنج‌شنبه دهم خرداد اعلام کرد که استفاده ایران از «شبکه‌های جنایتکار» در داخل سوئد برای انجام اقدامات خشونت‌آمیز علیه سایر کشورها، گروه‌ها و افراد را زیر نظر گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری دولتی «ایرنا» خبر داد که وزارت خارجه جمهوری اسلامی، کاردار موقت سفارت سوئد در تهران را به دلیل آن چه «اتهامات بی‌اساس و مغرضانه از سوی یک مقام سوئدی علیه ایران» خواند، احضار کرد.

به گزارش ایرنا، کاردار سفارت سوئد، شنبه 12 خرداد احضار شد و وزارت خارجه به «اظهارات مبتنی بر اطلاعات غلط و القایی متاثر از» اسرائیل اعتراض کرد.

سازمان اطلاعات سوئد «سپو»، پنج‌شنبه دهم خرداد اعلام کرد که استفاده ایران از «باندهای جنایتکار» در داخل سوئد برای انجام اقدامات خشونت‌آمیز علیه سایر کشورها، گروه‌ها و افراد را زیر نظر گرفته است.

این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد که این فعالیت‌ها عمدتاً گروه‌ها و افراد اپوزیسیون ایرانی در خارج را هدف قرار می‌دهد، اما به نمایندگان کشورهای دیگر مانند اسرائیل نیز کشیده شده است.

نهاد اطلاعاتی سوئد در ادامه هشدار داد که «چنین اقداماتی ممکن است با هدف آسیب رساندن به منافع، اهداف و فعالیت‌های اسرائیل و یهودیان در سوئد انجام شود.»

دانیل استلینگ، رئیس بخش ضد‌جاسوسی «سپو» در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ارزیابی ما نشان می‌دهد که این یک درگیری منطقه‌ای است که در سطح جهانی گسترش یافته و اکنون سوئد را نیز به عنوان عرصه‌ای برای این درگیری در بر می‌گیرد.»

استلینگ، در این باره افزود: «ممکن است از جوانان حتی کودکان برای انجام فعالیت‌های ایرانی که امنیت سوئد را تهدید می‌کند، استفاده شود.»

این آژانس اطلاعاتی اعلام کرد که با پلیس، ارتش و متحدان بین‌المللی «برای مقابله با تهدید ایران» همکاری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید