کشف کارزار تبلیغاتی گمراه‌کننده حکومت ایران علیه غرب با استفاده از هوش مصنوعی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شرکت «اوپن ای آی» مالک هوش مصنوعی «چت جی پی تی» اعلام کرد، یک کارزار تبلیغات سیاسی و نفوذ وابسته به حکومت جمهوری اسلامی ایران که از این نرم‌افراز برای تبلغلیات گمراه‌کننده علیه غرب استفاده می‌کرد را کشف و به فعالیت آن خاتمه داده است.

«اوپن ای آی» در بیانیه‌ای توضیح داد، این کارزار توسط گروهی با نام «اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی» (IUVM) سازماندهی شده که از هوش مصنوعی برای ترجمه مقالات طولانی، تیتر اخبار و همچنین برچسب‌های وب‌سایت‌ استفاده می‌کرد.

این ترجمه‌ها که اغلب شامل مطالبی علیه کشورهای غربی و اسرائیل بوده در وب‌سایت این گروه منتشر می‌شده است. با این حال استفاده این گروه از هوش مصنوعی سبب افزایش مخاطبان آنها در شبکه‌های اجتماعی نشده است.

وب‌سایت این گروه وابسته به جمهوری اسلامی به پنج زبان فارسی، انگلیسی، عربی، روسی و عبری اخبار و مطالب مورد نظر حکومت ایران را درباره اسرائیل، خاورمیانه و غرب منتشر می‌کند و بخشی از این وب‌سایت به عملیات «طوفان الاقصی» حماس در هفتم اکتبر علیه اسرائیل اختصاص یافته است.

براساس اطلاعیه «اوپن ای آی» حساب‌های کاربران وابسته به گروه «اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی» مسدود شده است. این گروه از سال ۲۰۱۸ توسط نهادهای امنیتی در کشورهای مختلف زیرنظر بوده است و وب‌سایت قبلی این گروه نیز توسط اف بی آی مسدود شده بود.

رویترز در سال ۲۰۱۸ از کشف کارزار تبلیغاتی و دروغ‌پراکنی وابسته به حکومت ایران در شبکه‌های اجتماعی به زبان‌های مختلف که بخشی از آن تحت نام همین گروه فعالیت می‌کرد، خبرداده بود.

در گزارش اوپن ای آی همچنین به سواستفاده گروه‌های اسرائیلی، چینی و روسی از هوش مصنوعی چت جی پی تی برای کارزار تبلیغات سیاسی نیز پرداخته شده است.

این نخستین بار است که اوپن ای آی از استفاده گروهی وابسته به حکومت ایران از هوش مصنوعی چت جی پی تی برای کارزار تبلیغات سیاسی و نفوذ در کشورهای دیگر خبر می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید