سومین روز ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری؛ سورپرایز حقانیان و احتمال آمدن احمدی‌نژاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در سومین روز ثبت‌نام نامزدهای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، روز شنبه دوازدهم خرداد، وحید حقانیان از اعضای ارشد دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و همچنین مسعود پزشکیان نماینده تبریز از جناح اصلاح‌طلب در ستاد انتخابات وزارت کشور نام‌نویسی کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا تاکنون ۱۲ نفر از جمله علی لاریجانی، رئیس سه دوره مجلس، سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی ایران برای نامزدی در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران ثبت نام کرده‌اند.

این انتخابات زودهنگام، پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری هشتم، در سانحه سقوط هلی‌کوپتر در ارتفاعات آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.

براساس اعلام وزارت کشور ایران، انتخابات این دوره در روز هشتم تیرماه برگزار می‌شود. مهلت ثبت‌نام نامزدها تا روز دوشنبه است و پس از آن شورای نگهبان به صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری رسیدگی می‌کند. این درحالی است که گفته می‌شود محمود احمدی‌ نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران به زودی رسما نامزدی خود را برای ریاست جمهوری اعلام می‌کند.

صلاحیت محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوریدوره قبل رد شد و او در واکنش به آن اعلام کرد که در انتخابات رای نمی‌دهد. شورای نگهبان همچنین صلاحیت علی لاریجانی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1400را هم رد کرده بود. با این حال برخی از رسانه‌های داخل کشور از جمله روزنامه اعتماد نوشتند که ممکن است لاریجانی از طریق برخی منابع از رد نشدن صلاحیت خود اطمینان حاصل کرده باشد.

خبرگزاری برنا هم خبرداده که احتمال می‌رود محمد جواد آذری جهرمی وزیر پیشین ارتباطات در دولت روحانی ، سخنگوی ستاد تبلیغاتی لاریجانی شود.

علی لاریجانی از جبهه اصول‌گرا است که در سالهای اخیر به گروه موسوم به اعتدال‌گرا به رهبری حسن روحانی، رئیس جمهور سابق، نزدیک شده است.

او در سال 1399به سمت مشاور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

امروز همچنین بار دیگر، تصاویری از محمود احمدی‌نژاد در برابر منزلش در نارمک و در میان گروهی از مردم در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در برخی از آنها، این افراد از او خواسته‌اند نامزد ریاست جمهوری شود. سایت خبرآنلاین با انتشار برخی از این تصاویر نوشت که احمدی نژاد در پاسخ به آنها گفته که تصمیم خود را گرفته و برای ثبت‌نام به وزارت کشور خواهد رفت.

اگر شورای نگهبان صلاحیت لاریجانی و احمدی نژاد را تایید کند، ممکن است رقابت این دو که اختلافات شخصی بسیاری با یکدیگر دارند، سایر نامزدها را تحت الشعاع قرار دهد. با اینکه برخی برآوردها نشانگر آن است که استقبال مردم از انتخابات ریاست جمهوری کمتر از حد انتظار حکومت خواهد بود اما به گزارش سایت شرق، مجید میراحمدی معاون وزارت کشور روز پنج‌شنبه مدعی شده که نظرسنجی‌ها حاکی از مشارکت بالاتر از هفتاد درصدی در انتخابات هشتم تیر است.

آخرین انتخابات ریاست جمهوری در ایران در خرداد 1400بنا براعلام وزارت کشور، با مشارکت کمتر از نیمی از رای دهندگان روبرو شد و ابراهیم رئیسی تنها 31درصد از آرای کل کسانی که واجد شرایط رای دادن بودند را کسب کرد. در انتخابات 1400، پس از رئیسی، آرای باطله با 13.6 درصد بیشترینمیزان رای را داشت و محسن رضایی با 12درصد در رتبه سوم قرار گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرده است که امروز یک زن برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کرده بود که واجد شرایط برای نامزدی نبوده است. براساس قانون انتخابات ریاست جمهوری نامزدها باید از رجال مذهبی و سیاسی و دارای سابقه تصدی در مشاغل مهم کشوری و لشگری و همچنین نهادهای عمومی و حوزوی و دانشگاهی باشند. در سیزده دوره گذشته صلاحیت هیچ زنی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری در ایران تایید نشده است.

بعدازظهر امروز، همچنین علی‌رضا زاکانی، شهردار اصول‌گرای تهران برای ثبت‌نام به وزارت کشور رفت، زاکانی در انتخابات 1400نیز نامزد شده بود اما چند روز پیش از انتخابات به نفع رئیسی، کناره‌گیری کرده بود، به گزارش ایسنا، زاکانی که در هنگام ورود به ستاد انتخابات از پاسخ به سوال برخی از خبرنگاران درباره باقی ماندن در صحنه رقابت خودداری کرده بود در سخنرانی خود در جمع خبرنگاران گفت تا آخر پای کار می‌مانم.

احزاب سیاسی اصول‌گرا، میانه رو و اصلاح‌طلب نیزحمایت خود را از برخی از نامزدها اعلام کرده‌اند، اما اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفهاسلامی می‌گوید رئیس‌جمهور بعدی باید کسی باشد که خیال رهبر جمهوری اسلامی را راحت کند. به گزارش ایلنا بادامچیان گفته اگر صلاحیت لاریجانی تایید شود امکان حمایت موتلفه از او وجود دارد. در همین حال حزب کارگزاران سازندگی از محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری حمایت کرده است. شورای نگهبان در انتخابات 1400، صلاحیت جهانگیری، معاون رئیس‌جمهور در دولت روحانی و محسن هاشمی رئیس سابق شورای شهر تهران و فرزند هاشمی رفسنجانی را رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید