علی لاریجانی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد

لاریجانی در سال 1400 داوطلب نامزدی شد اما شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در دومین روز از ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری در ایران، علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران و مشاور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با حضور در وزارت کشور نامزدی خود را اعلام کرد.

لاریجانی در سال 1400 داوطلب نامزدی شد اما شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد.

در آن زمان، رئیس پیشین مجلس ایران، در پاسخ به شورای نگهبان نسبت به درخواست اعلام رد صلاحیتش، این شورا را به دادن «آدرس غلط» و «بهانه تراشی» برای فرار از پاسخگویی متهم کرد. لاریجانی در بیانیه دوم خود بار بر اعلام صریح و علنی رد صلاحیتش تاکید کرد و اظهار داشت که همواره به دلیل رد صلاحیت‌های فراقانونی با شورای نگهبان بحث و جدل داشته است.

بنا به گمانه‌زنی‌ها در آن زمان، علت رد صلاحیت لاریجانی، «حضور دخترش در آمریکا» عنوان شد.

او پیشتر در انتخابات سال 1384 نامزد شد و در میان هفت نامزد، ششم شد.

ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، پنج‌شنبه 10 خرداد آغاز شد و تا 18 خرداد ادامه خواهد داشت.

ستاد انتخابات ایران روز گذشته اعلام کرد که تا بعد از ظهر پنج‌شنبه، 30 نفر برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند اما «تنها 3 نفر» واجد شرایط بوده‌اند.

انتخابات زودهنگام چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در پی کشته‌شدن ابراهیم رئیسی، جمعه هشت تیرماه برگزار خواهد شد.

مهلت پنج روزه برای ثبت‌نام در این انتخابات در حالی اعلام شد که محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات ایران تاکید کرد افرادی که «شرایط اولیه کاندیداتوری را ندارند به وزارت کشور مراجعه نکنند».

شرایط اولیه کاندیداتوری

قانون اساسی ایران شروط کلی و البته محدود‌کننده‌ای برای نامزدهای ریاست‌جمهوری تعیین کرده است.

علاوه بر «ایرانی‌الاصل» بودن و برخورداری از توانایی مدیریتی، شروط دیگری مانند «اعتقاد به مذهب رسمی کشور»، سن دست‌کم 40 سال و مرد بودن نیز از ضوابطی است که وزارت کشور در مرحله ثبت‌نام بررسی می‌کند. با این وجود مشخص نیست که چرا از بین بیش از 30 نامزد، دست‌کم 25 نفر فاقد این شرایط اعلام شدند.

نامزدهای احتمالی

مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز از نامزدهای احتمالی برای انتخابات پیش رو است. خبرگزاری‌های ایران به نقل از مشاور پورمحمدی اعلام کردند تصمیم او برای شرکت در انتخابات «تقریبا قطعی» است.

محمد شریعتمداری، از سیاستمداران امنیتی و وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی نیز برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کرده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران که صلاحیتش در انتخابات دوره پیشین رد شد، از دیگر نامزدهای احتمالی برای انتخابات است. احمدی‌نژاد تاکنون در این زمینه ابرازنظر رسمی نکرده اما کانال تلگرامی «دولت بهار»، وابسته به احمدی‌نژاد، تصاویری از تجمع هوادارانش منتشر کرد که خواستار حضور این سیاستمدار 67 ساله در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید