بزرگداشت جنجالى رئيسی‌ در سازمان ملل؛ تجمع اعتراضی و غیبت نمایندگان غربی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد پس از یک دقیقه سکوت در مجمع عمومی، مجدداً به خانواده‌های ابراهیم رئیسی و قربانیان حادثه سقوط بالگرد تسلیت گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه دهم خرداد در جلسه مجمع عمومی این سازمان که توسط آمریکا تحریم شد، برای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری کشته شده ایران در حادثه سقوط بالگرد «بزرگداشت» رسمی جنجال برانگیزی برگزار کرد که توسط نمایندگان آمریکا و فرانسه تحریم شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، پس از یک دقیقه سکوت در مجمع عمومی، مجدداً با بستگان رئیس جمهوری فقید ایران و خانواده قربانیان حادثه سقوط هلیکوپتر در 19 مه و همچنین مردم این کشور ابراز همدردی کرد.

گوترش‌در سخنانش در جلسه مجمع عمومی گفت: «سازمان ملل متحد در تلاش برای صلح، توسعه و آزادی‌های اساسی در کنار مردم ایران می‌ایستد. برای این منظور، این سازمان بر اساس منشور خود در پی صلح، امنیت، توسعه پایدار و حقوق بشر برای همه فعالیت می‌کند.»

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل درباره موضع جنجالی گوترش خاطرنشان کرد که او «هیچ گاه از ابراز نگرانی عمیق خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، به ویژه زنان، تردید نکرده است.»

دوجاریک افزود: «در عین حال اما این مساله مانع از تسلیت گفتن او در رابطه با درگذشت رئیس‌جمهوری یکی از کشورهای عضو سازمان ملل و وزیر خارجه او در یک سانحه هلیکوپتر که به طور مرتب با آن‌ها ملاقات می‌کرد، نمی‌شود.»

مجمع عمومی معمولا برای روسای کشورهای عضو سازمان ملل که در دوره مسئولیت خود کشته می‌شوند، مراسم بزرگداشت برگزار می‌کند.
گفتنی است که این سازمان برای هاگی گینگوب، رئیس جمهوری نامیبیا نماد استقلال کشورش، در فوریه گذشته، یا کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی در 2011 در مجمع عمومی مراسم بزرگداشت برگزار کرد.

منیر اکرم، سفیر پاکستان، به نمایندگی از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، از آنچه «میراث» ابراهیم رئیسی در «تحول اجتماعی، اقتصادی و سیاسی» ایران قدردانی کرد.

این مراسم در حالی در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد که هیچ نماینده‌ای از کشورهای غربی در این مراسم سخنرانی نکرد و حتی برخی از آن‌ها مانند فرانسه یا آمریکا نماینده‌ای نفرستادند.

نیت ایوانز سخنگوی هیئت آمریکایی در بیانیه‌ای گفت: «سازمان ملل باید در کنار مردم ایران بایستد. رئیسی در موارد متعدد نقض حقوق بشر دست داشت.»
او افزود: «بعضی از بدترین موارد نقض حقوق بشر در ایران در دوران ریاست رئیسی رخ داد.»

هم‌زمان، ده‌ها تن از مخالفان حکومت ایران در مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک در اعتراض به این مراسم، تجمع کردند و شعار «ننگ بر سازمان ملل» سر دادند.

گیلاد اردان سفیر اسرائیل نیز این بزرگداشت را محکوم کرد. او چند روز پیش در پلتفرم «ایکس» نوشت: «سازمان ملل متحد برای جلوگیری از جنایات تاسیس شد، اما امروز به دیکتاتورهایی که مرتکب قتل عام می‌شوند، احترام می‌گذارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید