ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، پنج‌شنبه 10 خرداد آغاز شد و تا 18 خرداد ادامه خواهد داشت. ستاد انتخابات ایران اعلام کرد که تا بعد از ظهر روز پنج‌شنبه، 30 نفر برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند اما «تنها 3 نفر» واجد شرایط بوده‌اند.

تاکنون نام‌نویسی مصطفی کواکوبیان، نماینده پیشین مجلس ایران، عباس مقتدایی خوراسگانی و محسن صباغیان، دو نماینده کنونی مجلس تایید شده است. کواکبیان که اولین نامزد رسمی برای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری 1403 بود، اذعان کرد هیچ کدام از دولت‌های جمهوری اسلامی در حل مشکلات اقتصادی موفق نبوده‌اند. او نیز همچون سایز نامزدها، در دوره‌های پیشین انتخابات، وعده لغو کامل تحریم‌های علیه ایران، افزایش بهای ارز این کشور و حتی بازنگری در قانون اساسی ایران را داد.

انتخابات زودهنگام چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در پی مرگ ابراهیم رئیسی، جمعه هشت تیرماه برگزار خواهد شد. مهلت پنج روزه برای ثبت‌نام در این انتخابات در حالی اعلام شد که محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات ایران تاکید کرد افرادی که «شرایط اولیه کاندیداتوری را ندارند به وزارت کشور مراجعه نکنند».

شرایط اولیه کاندیداتوری

قانون اساسی ایران شرط‌های کلی و البته محدود‌کننده‌ای برای نامزدهای ریاست‌جمهوری تعیین کرده است. علاوه بر «ایرانی‌الاصل» بودن و برخورداری از توانایی مدیریتی، شروط دیگری مانند «اعتقاد به مذهب رسمی کشور»، سن دست‌کم 40 سال و مرد بودن نیز از ضوابطی است که وزارت کشور در مرحله ثبت‌نام بررسی می‌کند. با این وجود مشخص نیست که چرا از بین بیش از 30 نامزد، دست‌کم 25 نفر فاقد این شرایط اعلام شدند.

نامزدهای احتمالی

مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز از نامزدهای احتمالی برای انتخابات پیش رو است. خبرگزاری‌های ایران به نقل از مشاور پورمحمدی اعلام کردند تصمیم او برای شرکت در انتخابات «تقریبا قطعی» است.

محمد شریعتمداری، از سیاستمداران امنیتی و وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی نیز برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کرده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران که صلاحیتش در انتخابات دوره پیشین رد شد، از دیگر نامزدهای احتمالی برای انتخابات است. احمدی‌نژاد تاکنون در این زمینه ابرازنظر رسمی نکرده اما کانال تلگرامی «دولت بهار»، وابسته به احمدی‌نژاد، تصاویری از تجمع هوادارانش منتشر کرد که خواستار حضور این سیاستمدار 67 ساله در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید