آمریکا مراسم یادبود ابراهیم رئیسی در سازمان ملل را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد مراسم یادبودی را که سازمان ملل پنجشنبه، دهم خرداد، برای ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران برگزار می‌کند، تحریم کند. ابراهیم رئیسی، 30 اردیبهشت، در حادثه سقوط بالگرد جان خود را از دست داد.

دلایل تحریم آمریکا

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری «رویترز» گفت: «ما در این مراسم به هیچ وجه حضور نخواهیم داشت.» او اضافه کرد: «سازمان ملل باید در کنار مردم ایران بایستد و نه در یادبود کسانی که سال‌ها آن‌ها را سرکوب کرده‌اند.»

اتهامات حقوق بشری علیه رئیسی

این مقام آمریکایی تأکید کرد که رئیسی در بسیاری از موارد نقض حقوق بشر، از جمله اعدام‌های خارج از چارچوب قانونی هزاران زندانی سیاسی در سال 1367، نقش داشته است. او همچنین اضافه کرد که «بدترین موارد نقض حقوق بشر، به ویژه علیه زنان و دختران در ایران، در دوره ریاست جمهوری او رخ داده است.»

واکنش‌های بین‌المللی

مجمع عمومی سازمان ملل که شامل 193 عضو است، به‌طور معمول برای هر رهبر دولتی که در حین تصدی پست فوت می‌کند، مراسم یادبود برگزار می‌کند. با این حال، نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که این کشور در این مراسم حضور نخواهد داشت. نمایندگی ایران در سازمان ملل از اظهارنظر در این باره خودداری کرد.

ابراهیم رئیسی، که به عنوان جانشین احتمالی آیت‌الله علی خامنه‌ای دیده می‌شد، در 30 اردیبهشت، در پی سقوط بالگرد که در شرایط بد آب‌وهوایی در منطقه کوهستانی نزدیک به مرز آذربایجان قرار داشت، جان باخت.

موضع‌گیری آمریکا

در 20 مه، شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای جلسه‌ای غیرمرتبط یک دقیقه سکوت به احترام جان‌باختگان حادثه سقوط بالگرد برگزار کرد. رابرت وود، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل، به ناچار در کنار نمایندگان 14 کشور دیگر ایستاد.

وزارت خارجه آمریکا در همان روز تسلیت رسمی خود را برای مرگ رئیسی اعلام کرد. این اقدام دولت بایدن با انتقادات شدید برخی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره مواجه شد. با این حال جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، اظهار داشت که «دستان رئیسی به خون بسیاری آلوده بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید