تسنیم: ایران موشک بالستیک ضدکشتی «قدر» را در اختیار حوثی‌ها قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «تسنیم» با انتشار گزارشی خبر داد که ایران موشک بالستیک ضدکشتی «قدر» را در اختیار گروه حوثی‌ها در یمن قرار داده است.

تسنیم، چهارشنبه 9 خرداد، نوشت: «اولین موشک بالستیک دریایی ایران با نام قدر توسط حسن طهرانی مقدم ساخته شد، و حالا پس از گذشت چندین سال، همین فناوری در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته است.»

تسنیم مدعی است که موشک قدر توانسته منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه را با چالش‌های جدی روبرو کند.

موشک‌های بالستیک «قدر»

به گفته خبرگزاری «ایسنا»، سپاه پاسداران موشک‌های «قدر» را در سه نوع «اف»، «اچ» و «اس» در اختیار دارد که این موشک‌ها، با بردهای متنوع، می‌توانند اهدافی را در فاصله‌های مختلف هدف قرار دهند.

موشک بالستیک قدر «اف» (F) ، یک موشک دوربرد است که از سوخت مایع استفاده می‌کند. این موشک قادر است اهداف مختلفی را تا شعاع نزدیک دو هزار کیلومتری و «با دقت بالا» هدف قرار دهد.

قدر «اف» در حداکثر برد می‌تواند مواضعی را در فاصله «1948 کیلومتری» و در حداقل بردش در فاصله «500 کیلومتری» هدف قرار دهد.

قدر «اف» 17 تن و 458 کیلوگرم وزن داشته و با طول 15 متر و 86 سانتیمتری و قطر یک متر و 25 سانتیمتری، کلاهکی معادل «640 کیلوگرم» را حمل می‌کند.

موشک‌های زمین به زمین

ایران در سپتامبر 2007 از موشک‌های جدید «قدر» و «شهاب» با برد 1800 کیلومتر رونمایی کرد. این موشک‌ها که در دسته‌بندی زمین به زمین قرار می‌گیرند، قابلیت حمل کلاهک‌های متعدد را دارند.

تسلیحات متنوع

به گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (DIA)، ایران از سال 2015 به حوثی‌ها در یمن «زرادخانه متنوعی» از تسلیحات، شامل موشک‌های بالستیک کوتاه و میان‌برد و کروز تحویل داده است. در گزارشی که در فوریه گذشته منتشر شد، این آژانس جزئیات استفاده حوثی‌ها از این تسلیحات را اعلام کرد و افزود که بین سال‌های 2015 تا 2023، آمریکا و شرکایش حداقل 18 کشتی ایرانی را که در حال قاچاق تسلیحات به حوثی‌ها بودند، توقیف کرده‌اند.

تسلیحات کشف شده

این گزارش افزود که این کشتی‌ها محموله‌هایی شامل قطعات موشک‌های بالستیک، پهپادها، موشک‌های هدایت‌شونده ضد تانک و هزاران اسلحه تهاجمی را حمل می‌کردند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید