مستند «روایت سانحه»؛ صدا و سیما آخرین تماس با بالگرد رئیسی را پخش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت یک هفته از سانحه سقوط بالگرد که به مرگ ابراهیم رئیسی و هیئت همراه او از جمله حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در آذربایجان شرقی منجر شد، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ویدئویی،‌ 12 دقیقه‌ای را با عنوان «روایت سانحه» منتشر کرد.

صدا‌و‌سیما در این گزارش که یکشنبه 6 خرداد منتشر شد، به آخرین جزئیات کشته‌شدن رئیس‌جمهوری ایران و همراهانش اشاره کرد.

در این گزارش برای نخستین‌بار تصاویری از لحطه تماس تلفنی با خلبان بالگرد ریاست‌جمهوری نشان داده می‌شود.

در این گزارش که از شبکه یک صدا و سیما پخش شد، عنوان شده که سه بالگرد در ساعت یک و 10 دقیقه ظهر به سمت پالایشگاه تبریز حرکت کردند و حدود نیم ساعت بعد، در حوالی «معدن مس سونگون»، بالگردها به یک توده ابر برخوردند.

در این گزارش آمده است: «خلبان بالگرد رئیس‌جمهوری به عنوان فرمانده میدان دستور داد بالگردها برای عبور از توده ابرها ارتفاع بگیرند» و پس از حدود 30ثانیه «خلبان هلی‌کوپتر دیگر متوجه می‌شود که بالگرد اصلی حامل رئیس‌جمهور نیست، تلاش برای برقراری تماس و یافتن آن بی‌فایده است.»

به گفته صدا و سیما «توده ابر موجود دید را کم کرده و دو هلی‌کوپتر دیگر ساعت 14 تصمیم می‌گیرند در محدوده معدن مس سونگون فرود بیایند و تیمی برای جست‌وجوی بالگرد اعزام شود.»

دو بالگرد دیگر پس از فرود «موفق شدند با بالگرد مفقوده تماس بگیرند و به تلفن خلبان مصطفوی محمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز در ساعت 14:18 پاسخ داد».

در این مستند تصاویری وجود دارد که حاکی از گفت‌وگوی علی اکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران با آل‌هاشم است. «محرابیان در این ویدیو از آل‌هاشم» پرسید: «حال شما خوب است؟ بقیه سرنشینان کجا هستند؟ دور و بر شما نیستند؟ شما تنها هستید؟‌»

در این گزارش به پاسخ‌های آل‌هاشم اشاره نشده و عنوان شده است که «در همین لحظه دستور ردیابی تلفن همراه» داده شده، اما از آن جا که «با یک بی‌تی‌اس امکان ردیابی دقیق وجود نداشت»، «محدوده روستای اوزی و روستای طویل به عنوان محدوده جست‌وجو تعیین» شد.

با این حال همچنبن این سوال وجود دارد که «چرا رئیس‌جمهوری ایران زمینی به تبریز نرفت و در این شرایط آب‌وهوایی با بالگرد راهی تبریز شد؟»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید