انتشار نتایج اولیه تحقیقات درباره سانحه بالگرد رئیس جمهوری فقید ایران

بنا به این گزارش اولیه، بالگرد سانحه دیده رئیس جمهوری ایران پس از برخورد با ارتفاع، دچار آتش‌سوزی شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» گزارش داد، ستاد کل نیروهای مسلح ایران شامگاه پنج‌شنبه سوم خرداد، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهوری فقید این کشور را منتشر و تاکید کرده است که «آثار اصابت گلوله و یا موارد مشابه آن در اجزای باقی مانده بالگرد سانحه دیده مشاهده نگردیده است».

به گزارش «ایرنا»، در گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری فقید این کشور و هیئت همراه وی که در این حادثه کشته شده‌اند، آمده است: «بخش قابل توجهی از اطلاعات در زمینه‌های مختلف تخصصی، فنی و عمومی که می‌توانست در وقوع سانحه دخیل باشد جمع‌آوری شده است»، و «برخی از اقدامات برای اظهارنظر قطعی نیاز به زمان بیشتری دارد که در دست بررسی بوده و برخی از موارد را می‌توان با قاطعیت اعلام نمود» که شرح ذیل مورد اشاره قرار می‌گیرند:

1- «بالگرد در مسیر پیش‌بینی شده از قبل ادامه مسیر داده و از مسیر تعیین شده پروازی خارج نگردیده است».

2- «حدود یک و نیم دقیقه قبل از سانحه بالگرد، خلبان بالگرد سانحه دیده با دو بالگرد دیگر گروه پروازی ارتباط برقرار نموده است».

3- «آثار اصابت گلوله و یا موارد مشابه آن در اجزای باقی‌مانده بالگرد سانحه دیده مشاهده نگردیده است».

4- «بالگرد سانحه دیده پس از برخورد با ارتفاع، دچار آتش‌سوزی شده است».

5- «به دلیل پیچیدگی منطقه، مه گرفتگی و درجه حرارت پایین، عملیات تجسس به شب کشیده شده و در طول شب نیز استمرار می‌یابد و در بامداد صبح روز دوشنبه (ساعت 5 صبح) با کمک پرنده‌های بدون سرنشین (ایرانی) نقطه دقیق محل سانحه مشخص و نیروهای زمینی عملیات تجسس در آن نقطه حضور پیدا می‌کنند».

6- «در مکالمات برج مراقبت با گروه پروازی نیز مورد مشکوکی مشاهده نگردیده است.»

در این گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهوری ایران که توسط ستاد کل نیروهای مسلح این کشور منتشر شده، تصریح شده است: «بخش قابل توجهی از اسناد و مدارک مرتبط با سانحه بالگرد یاد شده جمع‌آوری شده است و برای بررسی برخی از قطعات و اسناد، نیاز به زمان بیشتری می‌باشد که پس از اتقان‌سنجی و کار تخصصی و کارشناسی دقیق‌تر در اطلاعیه‌های بعدی» به سمع و نظر مردم ایران خواهد رسید.

در پایان گزارش این خبرگزاری اشاره شده است که ابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی سقوط بالگرد شده و با همراهانش کشته شدند.

شایان ذکر است رهبر جمهوری اسلامی، در پی کشته‌شدن رئیسی، پنج روز عزای عمومی در ایران اعلام کرد و محمد مخبر را به عنوان کفیل ریاست ‌جمهوری منصوب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید