محمد مخبر جانشین احتمالی رئیس‌جمهوری ایران کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران، در پی کشته‌شدن رئیسی در سانحه سقوط بالگرد در روز گذشته، احتمالا زمام امور قوه مجریه کشور را در دست خواهد گرفت.

مخبر به مدت دو ماه این سمت را بر عهده خواهد داشت. بر اساس قانون اساسی ایران ظرف پنجاه روز آینده انتخابات ریاست جمهوری مجددا برگزار می‌شود.

بر اساس اصل 131 قانون اساسی جمهوری اسلامی، در صورت فوت رئیس جمهوری،‌ معاون اول «با موافقت‏ رهبری،‏ اختیارات‏ و مسئولیت‌های‏ وی‏ را بر عهده‏ می‏‌گیرد و شورایی‏ متشکل‏ از رئیس‏ مجلس‏ و رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و معاون‏ اول‏ رئیس‏ جمهوری موظف‏ است‏ ترتیبی‏ دهد که‏ حداکثر ظرف‏ مدت‏ پنجاه‏ روز رئیس‏ جمهور جدید انتخاب‏ شود».

انتقال اختیارات رئیس جمهوری ایران به معاون اول او، صرفا برای اداره موقت امور کشور در یک بازه زمانی کوتاه است. معاون اول که اکنون به مثابه کفیل ریاست جمهوری عمل می‌کند باید شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه تشکیل دهد تا این شورا حداکثر ظرف مدت پنجاه روز مقدمات انتخاب رئیس جمهوری جدید را فراهم کند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران، صبح دوشنبه سی و یکم اردیبهشت تایید کردند، ابراهیم رئیسی به همراه هیئت همراهش از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، محمد‌علی آل‌هاشم، نماینده علی خامنه‌ای در آذربایجان شرقی، و مالک رحمتی، استاندار این استان، در حادثه سقوط بالگرد کشته شدند.

رئیسی و هیئت همراه او، روز گذشته، پس از بهره‌برداری از سد قیزقلعه‌سی که با حضور الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان برگزار شد، عازم تبریز بودند که در منطقه ورزقان بالگردشان سقوط کرد.

به گفته خبرگزاری‌های ایران این بالگرد در سه کیلومتری شمال شرقی روستای طویل در استان آذربایجان شرقی سقوط کرد.

معاون اول

محمد مخبر دزفولی، متولد تیر 1334 دزفول، دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق، کارشناسی ارشد مدیریت و دکترای مدیریت و برنامه ریزی توسعه اقتصادی و دکتری حقوق بین‌الملل است.

او پس از آغاز به کار سپاه در خوزستان به عنوان مسئول بهداری سپاه دزفول منصوب شد و در سال‌های جنگ ایران و عراق این سمت را بر عهده داشت.

مخبر پس از پایان جنگ، مدیرعامل شرکت مخابرات دزفول، معاون اجرایی شرکت مخابرات استان خوزستان و سپس مدیر عامل این شرکت شد. او همچنین دوره‌ای معاونت استانداری خوزستان را بر عهده داشت.

او همچنین مناصبی مانند معاونت حمل‌ونقل و بازرگانی بنیاد مستضعفان را بر عهده گرفت.

با کشته‌شدن رئیس‌جمهوری ایران، محمد مخبر ماموریت تازه‌ و غیرمنتظره‌ای پیدا کرده که تا مشخص شدن رئیس جمهوری بعدی ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید