بالگرد حامل ابراهیم رئیسی چگونه سقوط کرد؟

جزئیات کشته‌شدن رئیسی؛ شرایط نامساعد جوی و سقوط بالگرد در دره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تصاویر منتشر شده از محل سقوط بالگردی که حامل ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه این کشور در استان آذربایجان شرقی بود، بخشی از سناریوی سقوط آن را آشکار کرد.

تصاویر اولیه که روز دوشنبه از محل سقوط هلیکوپتر منتشر شد، نشان می‌دهد که بالگرد رئیسی همزمان با شرایط نامساعد جوی در منطقه‌ای ناهموار سقوط کرد و تقریبا به طور کامل سوخت.

محسن منصوری، معاون اجرایی رئیسی در این باره گفت: «از ساعت یک پرواز رئیسی از مسیر سد قیزقلعه‌سی به تبریز از صفحه رادارها حذف شد به دلیل مه آلودگی و صعب العبور بودن و شرایط خاص منطقه تلاش گروه‌های امدادی به نتیجه نرسید.»

منصوری گفت: «ساعت 5 و نیم صبح به وقت محلی لاشه هلی‌کوپتر مشاهده شد که تقریبا در ته دره‌ای بود.»

خبرگزاری «صدا و سیما» نیز نوشت که بالگرد حامل رئیسی در هنگام عزیمت از این سد «خداآفرین» به مقصد پالایشگاه تبریز به علت «شرایط نامساعد آب و هوایی» دچار سانحه شد.

به گفته رسانه‌های ایران از تصاویر منتشر شده فهمیده می‌شود، بالگرد رئیس جمهور به کوه برخورد کرده و متلاشی شده است، حادثه‌ای که باعث کشته‌شدن رئیس جمهوری ایران و تمام همراهان او در یک منطقه جنگلی و کوهستانی شد.

همچنین برخی تحلیلگران در اظهاراتی به العربیه گفتند که احتمال برخورد این بالگرد با کوه‌های نزدیک منطقه تبریز همزمان با مه شدید و شرایط بد جوی وجود دارد، به ویژه پس از اینکه تصاویر اولیه نشان داد که بالگرد تقریباً به طور کامل در آتش سوخته است.

پیرحسین کولیوند، رئيس سازمان هلال احمر ایران پس از کشف لاشه بالگرد ابراهیم رئیسی گفت: «با کشف محل بالگرد سانحه‌دیده تاکنون آثاری از زنده بودن سرنشینان مشاهده نشده است».

کشته‌شدن رئیسی و همراهانش

خبرگزاری‌های داخلی ایران تایید کردند، رئیس جمهوری ایران به همراه هیئت همراه از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، محمد‌علی آل‌هاشم، نماینده علی خامنه‌ای در آذربایجان شرقی، و مالک رحمتی، استاندار این استان، در حادثه سقوط بالگرد کشته شدند.

رئیسی و هیئت همراه او، یکشنبه سی اردیبهشت، پس از بهره‌برداری از سد قیزقلعه‌سی که با حضور الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان برگزار شد، عازم تبریز بودند که در منطقه ورزقان بالگردشان سقوط کرد.

به گفته خبرگزاری‌های ایران این بالگرد در سه کیلومتری شمال شرقی روستای طویل در استان آذربایجان شرقی سقوط کرد.

خبرگزاری «هم‌میهن» به نقل از اصغر عباسقلی‌زاده،‌ فرمانده سپاه آذربایجان شرقی نوشت که پیکر برخی از سرنشینان بالگرد رئیسی سوخته‌اند و قابل شناسایی نیستند.

به گفته عباسقلی‌زاده پیکر 3 تن از سرنشینان این بالگرد نیز در دره افتاده است.

از جمله سرنشینان این بالگرد سردار مهدی موسوی، فرمانده یگان حفاظت رئیس‌جمهوری و تعدادی از محافظین و خدمه بودند.

بر اساس اصل 131 قانون اساسی ایران، به دنبال کشته‌شدن رئیس‌جمهوری، در صورت موافقت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهوری مسئول امور اجرایی کشور می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید