ایران مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا در عمان را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مذاکره دو مقام ارشد دولت بایدن با مقامات ایرانی درباره چگونگی پرهیز از تشدید درگیری‌های منطقه‌ای، نمایندگی ایران در نیویورک مذاکرات غیرمستقیم تهران و واشینگتن در عمان را تایید کرد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به سوال روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گفت که «این مذاکرات نه اولین بار بوده است و نه آخرین بار خواهد بود.»

«آکسیوس» پیشتر به نقل از منابعی که نام آنها را ذکر نکرد، گفته بود که نمایندگان ایران و آمریکا طی هفته گذشته در کشور عمان به صورت غیرمستقیم درباره چگونگی پرهیز از تشدید درگیری‌های منطقه‌ای و گفت‌وگوهای هسته‌ای مذاکره کرده‌اند.

این دو منبع گفتند مذاکراتی که برت مک‌گرک، مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه و آبرام پیلی، سرپرست نماینده آمریکا در امور ایران در آن شرکت داشتند، بر شفاف‌سازی پیامدهای اقدامات ایران و عوامل آن در منطقه و همچنین بر نگرانی‌های آمریکا درمورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران متمرکز بود.

به گفته آکسیوس، این اولین مذاکرات بین ایالات متحده و ایران است که از ماه ژانویه در عمان انجام ‌می‌گیرد.

اوج تنش ایران و اسرائیل

تنش ایران و اسرائیل در ماه آوریل گذشته به اوج خود رسید. ایران در پاسخ به حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق که در آن هفت عضو سپاه پاسداران کشته شدند، حدود 300 موشک و پهپاد به سمت اسرائیل شلیک کرد.

اسرائیل نیز در ماه آوریل با انجام برخی حملات هوایی که آن‌ها را «محدود» توصیف کرد، به حمله پهپادی و موشکی ایران پاسخ داد.

تهدید به تغییر دکترین هسته‌ای

در همین حال کمال خرازی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران، در نهم مه گفت که اگر اسرائیل موجودیت ایران را تهدید کند، تهران مجبور خواهد شد دکترین هسته‌ای خود را تغییر دهد.

اظهارات خرازی نگرانی‌ها را درباره ساخت سلاح هسته‌ای در ایران افزایش داد.

خرازی به ایسنا گفت: «هنوز تصمیمی برای ساخت بمب هسته‌ای نگرفته‌ایم، اما اگر موجودیت ایران به خطر بیفتد، چاره‌ای جز تغییر دکترین نظامی ما نخواهد بود».

او افزود: «تهران قبلاً اعلام کرده است که توانایی ساخت چنین تسلیحاتی را دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید