استرالیا وزیر دفاع ایران و فرمانده نیروی قدس را تحریم کرد

غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، امیر حاتمی، مشاور فرمانده کل قوا و وزیر اسبق دفاع، مهدی گوگردچیان، مدیرعامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا)، شرکت ساخت و طراحی موتورهای هواپیما «داما» و شرکت طراحی و ساخت سامانه‌های هدایت موشکی «فناوران» نیز در فهرست این تحریم‌ها قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت استرالیا در واکنش به آنچه که «رفتار بی‌ثبات‌کننده تهران» توصیف کرد، سه‌شنبه 25 اردیبهشت، 5 فرد و 3 نهاد ایرانی را تحریم کرد.

این تحریم‌ها، محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران و اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس، بازوی مداخله خارجی سپاه پاسداران را هدف قرار دادند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران، شرکت‌هایی که در توسعه برنامه موشکی و پهپادی تهران نقش دارند و مقامات ارشد و بازرگانان ایرانی نیز مشمول این تحریم‌ها هستند.

دیگر افراد و نهادهای تحریم شده عبارتند از: غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء، امیر حاتمی، مشاور فرمانده کل قوا و وزیر اسبق دفاع، مهدی گوگردچیان، مدیرعامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا)، شرکت ساخت و طراحی موتورهای هواپیما «داما» و شرکت طراحی و ساخت سامانه‌های هدایت موشکی «فناوران».

«تهدیدی برای امنیت بین‌المللی»

وزارت خارجه استرالیا در بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرد، سپاه پاسداران ایران را به ایجاد «تهدید برای امنیت بین‌المللی و مردم ایران» متهم کرد.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است: «گسترش این فناوری‌ها و ارائه آن به طرف‌های نیابتی ایران، به انتشار بی‌ثباتی در سراسر منطقه طی سال‌ها انجامیده است».

مقابله قدرتمندانه

در ادامه این بیانیه تصریح شد که فهرست تحریم‌های صادرشده به این معناست که دولت استرالیا که تاکنون 90 فرد و 100 نهاد مرتبط با ایران را تحریم کرده است، «متعهد به مقابله قدرتمندانه» با تهران است و به اعمال فشار بر ایران برای توقف «اقدامات مخرب آن،» و پایبندی به «قوانین بین‌المللی»، ادامه خواهد داد.

آمریکا در آوریل 2019 سپاه را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داد و از کشورهای هم‌پیمان با خود نیز خواست همین رویه را در پیش بگیرند ولی اتحادیه اروپا، بریتانیا و استرالیا تا این لحظه با این اقدام مخالفت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید