«اف‌بی‌آی» تحقیق درباره «افشای اطلاعات طبقه‌بندی‌شده» از ایمیل رابرت مالی را آغاز کرد

«پولیتیکو»: هنوز مشخص نیست آیا وزارت دادگستری آمریکا اتهامی علیه مالی وارد خواهد کرد یا این‌که دامنه اتهامات احتمالی علیه او چه اندازه خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، پس از حدود یک سال دوری از کانون توجه افکار عمومی و پس از اینکه از مقام خود به عنوان فرستاده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران برکنار شد، دوباره به صدر اخبار بازگشت.

یک منبع آگاه به «پولیتیکو» گفت، اداره تحقیقات فدرال آمریکا، موسوم به «اف‌بی‌آی»، در حال بررسی است که آیا رابرت مالی اطلاعات طبقه‌بندی‌شده را به ایمیل شخصی خود منتقل کرده است یا خیر. در صورت تایید این موضوع، این اطلاعات ممکن است به‌دست عوامل خارجی رسیده باشد.

اطلاعات این منبع آگاه و نامه قانون‌گذاران جمهوری‌خواه نشان داد که بازرسان اف‌بی‌آی می‌کوشند مشخص کنند که آیا مالی مرتکب جرمی در این مورد شده است یا خیر.

بر اساس گزارش پولیتیکو، هنوز مشخص نیست که آیا وزارت دادگستری آمریکا اتهامی علیه مالی وارد خواهد کرد یا این‌که دامنه اتهامات احتمالی علیه او چه اندازه خواهد بود. اطلاعات کنونی نشان می‌دهد تحقیقات جنایی در این پرونده آغاز شده اما رسیدگی به چنین پرونده‌هایی ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد.

قصد و خواسته مالی نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ وزارت دادگستری خواهد داشت. به ویژه اگر مشخص شود او به طور عمدی و یا فقط سهوی عمل کرده است.

مجوز امنیتی مالی در آوریل 2023 معلق شد و او از آن زمان در مرخصی اجباری به‌سر می‌برد.

مالی به عنوان فرستاده بایدن در امور ایران، ماه‌ها برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به«برجام» تلاش کرد.

برخی از نیروهای سیاسی در آمریکا که با احیای برجام مخالف‌اند، رابرت مالی را به «مماشات بیش‌ از حد» با ایران متهم کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم