مشاور علی خامنه‌ای: ایران ممکن است سیاستش درباره ساخت سلاح‌های هسته‌ای را تغییر دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمال خرازی، مشاور علی خامنه‌ای و عضو «مجمع تشخیص مصلحت نظام» با اشاره به اینکه ایران در گذشته بارها تاکید کرده بود که به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست، اعلام کرد که تهران ممکن است دکترین هسته‌ای خود را تغییر دهد.

خرازی، چهارشنبه 20 اردیبهشت در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «الجزیره» گفت: «ایران دارای توان بالقوه ساخت سلاح هسته‌ای است». او افزود: «در صورت هرگونه حمله و یا تهدید موجودیتی علیه ایران دکترین هسته‌ای خود را تغییر می‌دهیم.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیشتر در یک کنفرانس خبری که پس از بازگشت از تهران در وین برگزار شد، گفت وضعیت کنونی در مورد پرونده هسته‌ای ایران رضایت‌بخش نیست.

او اضافه کرد: «پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه کردم تا گام‌های عملی برای همکاری برداشته شود.»

گروسی همچنین دیدار با مقامات ایران از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی را بسیار مهم خواند و گفت «امروز توافق کردیم که مفاد سند قبلی امضا شده ادامه پیدا کند».

سفر گروسی به تهران در حالی انجام شد که آژانس بین انرژی اتمیبه دلیل «عدم همکاری» در بازرسی‌ها و سایر موضوعات باقی‌مانده انتقادات گسترده‌ای از ایران کرده است.

گروسی در نشست خبری مشترک با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه اولین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای در اصفهان گفت: «ما در مرحله حساسی بوده و این شروع فعالیت‌های جدید ایران و آژانس است.»

او در پاسخ به این سوال که «آیا امروز الحاقیه تازه‌ای به متن «بیانیه مشترک مارس 1401 اضافه شد» گفت: «همان طور که گفتم قصد ما این نیست سند جدیدی را ایجاد کنیم و مبنای ما همان سند مارس سال گذشته است.»

مقامات ایرانی پیشتر گفته بودند «دکترین جمهوری اسلامی با ساخت سلاح هسته‌ای مخالف است.»

علی خامنه‌ای نیز در فتوایی در سال 2019 گفت: «هم ساختن بمب اتم و هم نگه داشتن آن غلط است، چون به کار بردن آن حرام است.» اما وزیر اطلاعات ایران در سال 2021 گفت که فشار غرب ممکن است تهران را به دستیابی به سلاح هسته‌ای وادار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید