مالزی: درباره نگرانی از نقض تحریم‌های نفتی ایران با آمریکا همکاری می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به نگرانی مقامات آمریکایی از نقش شرکت‌های مالزی در انتقال نفت ایران به چین فهمی فضل، سخنگوی دولت مالزی، گفت این کشور به تحریم‌های سازمان ملل پایبند است اما درباره تحریم‌های یک‌جانبه موضع محتاطانه‌تری دارد.

یکی از مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود صادرات نفت ایران به چین به خدمات شرکت‌های مستقر در مالزی وابسته است.

سخنگوی دولت مالزی، چهارشنبه 19 اردیبهشت، اعلام کرد این کشور آماده است برای درک بهتر نگرانی‌های آمریکا با مقام‌های دولت جو بایدن همکاری کند. او اضافه کرد: «ما به عنوان یک کشور مستقل، به تحریم‌های سازمان ملل پایبندیم. اما در مورد تحریم‌های یک‌جانبه باید وضعیت را ارزیابی کنیم.»

تحریم‌های نفتی اعمال شده علیه ایران بیشتر بر اساس اقدامات یک‌جانبه آمریکا بعد از خروج دولت دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در سال 2018 است.

فهمی فضل در پاسخ به نقش سیستم مالی مالزی در انتقال پول به ایران و گروه‌های نیابتی این کشور در خاورمیانه از جمله «حماس» گفت کوالالامپور این موضوع را در جریان مذاکرات با مقام‌های آمریکایی مطرح خواهد کرد.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی و نیل مک‌براید، مشاور ارشد وزارت خزانه‌داری، این هفته به مالزی سفر می‌کنند. این سفر با هدف تشدید فشار بر شبکه‌های مالی حمایت‌کننده از فعالیت‌های تروریستی و گسترش همکاری‌های بین‌المللی برای جلوگیری از جریان مالی به این گروه‌ها انجام می‌شود.

مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا نسبت به افزایش توانایی ایران در انتقال نفت، از طریق خدمات ارائه شده در مالزی، ابراز نگرانی کرده‌اند. بر اساس گزارش‌هایی که پیشتر منتشر شد، نفت ایران پس از انتقال به مالزی و تغییر برچسب به «نفت مالزی» به چین صادر می‌شود تا از تحریم‌های آمریکا خودداری کند.

به گفته یکی از مقام‌های آمریکایی، واشینگتن تلاش می‌کند تا از قرار گرفتن مالزی در «حوزه قضایی آمریکا» جلوگیری کند.

آمار گمرک چین نشان می‌دهد که پکن در سال گذشته بیش از 1.1 میلیون بشکه نفت از مالزی وارد کرده است. در حالی که تولید نفت در مالزی حداکثر 650 هزار بشکه در روز است.

واردات نفت چین از مالزی نسبت به دوره قبل از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بیش از شش برابر افزایش یافته است. وزارت خزانه‌داری آمریکا در دسامبر سال گذشته نیز تحریم‌هایی را علیه چهار شرکت مستقر در مالزی به اتهام حمایت از برنامه پهپادی ایران اعمال کرد.

بر اساس آماری که شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، به «رادیو فردا» ارائه داده است، تهران در سه ماه اول سال جاری روزانه حدود 1.5 میلیون متر مکعب نفت صادر کرده است. این میزان 200 هزار بشکه بیشتر از سال 2023 است. در سال 2023، صادرات نفت ایران 48 درصد افزایش یافته بود.

پیش از این، در سال 2018، صادرات نفت ایران حدود 2.5 میلیون بشکه در روز بود که پس از اعمال تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران، این میزان به 330 هزار بشکه در روز در سال 2020 کاهش یافت. با این حال، با روی کار آمدن دولت جو بایدن و افزایش امیدها به احیای توافق هسته‌ای، صادرات نفت ایران افزایش یافت.

بر اساس گزارش «رویترز»، بیش از 90 درصد نفت صادر شده ایران، با تخفیف 13 دلار برای هر بشکه، به چین صادر می‌شود. بقیه نفت‌ ایران به سوریه و مقاصد دیگری که مشخص نیستند، ارسال می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید