گروسی: به ایران پیشنهادی شامل گام‌های عملیاتی دادم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه هجدهم اردیبهشت، دیدار با مقامات ایران از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی را بسیار مهم خواند و گفت امروز توافق کردیم که مفاد سند قبلی امضا شده ادامه پیدا کند.

او افزود باید گام‌های عملیاتی برداریم که مسیر را به جلو ببرد.

سفر گروسی به تهران در حالی انجام می‌شود که آژانس بین انرژی اتمی از ایران به دلیل «عدم همکاری» در بازرسی‌ها و سایر موضوعات باقی‌مانده انتقادات گسترده‌ای کرده است.

گروسی در نشست خبری مشترک با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه اولین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای در اصفهان گفت: «ما در مرحله حساسی هستیم و این شروع فعالیت‌های جدید ایران و آژانس است.»

او در پاسخ به این سوال که آیا امروز الحاقیه تازه‌ای به متن بیانیه مشترک مارس 1401 اضافه شد؟ گفت: «همان طور که گفتم قصد ما این نیست سند جدیدی را ایجاد کنیم و مبنای ما همان سند مارس سال گذشته است.»

محمد اسلامی، در این نشست خبری گفت که «گفت‌وگوهای رو به جلو و سازنده‌ای» با گروسی داشته است.

گروسی، ماه گذشته در اظهاراتی گفت که عدم دسترسی بازرسان بین‌المللی به تاسیسات هسته‌ای ایران و غنی‌سازی اورانیوم توسط این کشور باعث افزایش نگرانی‌ها درمورد فعالیت‌های هسته‌ای تهران شده است.

به گزارش «دویچه‌وله»، گروسی در مصاحبه اختصاصی با این رسانه آلمانی گفت که ایران «تنها چند هفته و نه چند ماه» با دستیابی به اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد.

وی افزود: «اما این بدان معنا نیست که ایران دارای سلاح است یا در این مدت دارای سلاح هسته‌ای خواهد داشت.»

ایران پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق «برجام» و اعمال مجدد تحریم‌ها، پایبندی خود به محدودیت‌های مربوط به فعالیت‌های اتمی را به حالت تعلیق درآورد.

روابط ایران و آژانس از زمان خروج آمریکا از برجام، بارها دچار تنش شده و تلاش‌ میانجی‌‌های اروپایی برای بازگرداندن واشینگتن به توافق و برگرداندن تهران به اجرای مجدد مفاد برجام شکست خورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید