گزارش «تلگراف» از آموزش کاربرد پهپاد به عوامل حزب‌الله در یک مرکز سری در نزدیکی قم

آموزش و آزمایش پهپادهایی مانند پهپاد دوربرد «مهاجر» که می‌تواند تا 1000 مایل در 24 ساعت پرواز داشته باشد، در این مرکز دنبال می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «تلگراف»، در گزارشی فاش کرد که ایران در پایگاهی فوق سری به نام مرکز گنجین، عوامل حزب‌الله لبنان را برای انجام حملات پهپادی در شمال اسرائیل آموزش داده است.

افزایش تاسیسات ساخت پهپاد

بر اساس اسناد محرمانه درز کرده از سپاه پاسداران، به‌رغم تحریم‌های آمریکا، وسعت تأسیسات ساخت پهپاد ایران از زمان تأسیس آن در سال 2006، سه برابر شده است.

بنا به همین گزارش، این مرکز تنها پنج مایل با شهر قم فاصله دارد و از یک باند 500 متری به باند 1500 متری در حال حاضر، گسترش یافته است.

بر اساس اطلاعات فاش‌شده از سوی گروه هکری «قیام تا سرنگونی»، وزارت دفاع و لجستیک نیروهای مسلح برای ایجاد این مرکز، 949 هکتار (حدود 9.5 کیلومتر مربع) را در منطقه گنجین واقع در شمال قم، تصرف کردند.

به دستور مستقیم خامنه‌ای

این داده‌های اطلاعاتی همچنین نشان داد که علی خامنه‌ای، رهبر نظام در سال 2004 دستور تمرکز، تقویت و توسعه فعالیت‌های ساخت پهپاد توسط شرکت «صنایع هوایی قدس»، شرکت اصلی سازنده پهپاد کشور را صادر کرد.

با وجود این که فرودگاه مقر هواپیماهای سپاه قدس از 12 دسامبر 2013 در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفت، ولی به گسترش خود ادامه داد.

این فرودگاه در گذشته فرودگاه کوچکی برای هواپیماهای سمپاشی کوچک بود ولی در سال 2014 ، 1000 متر گسترش یافت و بدین ترتیب پرواز پهپادها از نوع به کار رفته در حمله ماه گذشته ایران به اسرائیل، امکان‌پذیر شد. آشیانه جدیدی نیز به مجتمع اطراف این فرودگاه در سال 2021 اضافه شد

پایگاه آموزش نیروهای نیابتی

علاوه بر این، داده‌های اطلاعاتی جمع‌آوری‌شده توسط سازمان مجاهدین خلق ایران از منابع مختلف، از جمله در داخل سپاه پاسداران، نشان داد که مرکز گنجین که تا این لحظه سری مانده بود، میزبان گروه‌های نیابتی ایران در سراسر خاورمیانه خصوصا حزب‌الله لبنان است.

آموزش و آزمایش پهپادهایی مانند پهپاد دوربرد «مهاجر» که می‌تواند تا 1000 مایل در 24 ساعت پرواز داشته باشد، در این مرکز دنبال می‌شود.

این پایگاه همچنین یک مرکز آموزشی برای هدایت پهپادها است و طبق گزارش‌ها از داخل رژیم، عوامل مسلح در گروه‌های کوچک متشکل از شماری معدود، آموزش می‌بینند.

به نظر داگلاس بری، کارشناس ارشد در عرصه پروازهای نظامی در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، تامین پهپاد برای حزب‌الله لبنان و حوثی‌ها در یمن، به ایران این امکان را می‌دهد که از یک مرکز حقیقی برای آزمایش طراحی، عملکرد و دقت موشک‌هایش برخوردار باشد.

تحریم‌های غرب

بری افزود: «تهران این توانمندی‌ها را در اختیار شبکه بازیگران منطقه‌ای خود قرار می‌دهد تا بتواند بر رفتار آنها تأثیر بگذارد و آسیب‌های قابل توجهی به برخی از رقبای منطقه‌ای خود وارد کند».

از زمان تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، تحریم‌هایی علیه ایران به دلیل ارسال پهپادهای ساخت این کشور به روسیه که بنابر ادعای کشورهای غربی، برای هدف قرار دادن اهداف غیرنظامی اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند، اعمال شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید