وزرای خارجه سعودی و ایران درباره اوضاع نوار غزه گفت‌وگو کردند

بن فرحان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی در کشور آفریقایی «گامبیا» با امیرعبداللهیان دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی، شنبه 15 اردیبهشت، در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در گامبیا با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرنگار اعزامی «العربیه» به «بانجول»، پایتخت گامبیا گزارش داد که وزیر خارجه سعودی و وزیر خارجه ایران در این دیدار درباره وضعیت غزه و تحولات اوضاع در منطقه گفت‌وگو کردند.

Advertisement

از سویی وزارت خارجه سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزرای خارجه سعودی و ایران «روابط دوجانبه و راهکارهای تقویت و گسترش آن در زمینه‌های مختلف را علاوه بر بررسی آخرین تحولات در دو عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آن آخرین تحولات اوضاع در نوار غزه» مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادند.

وزیر خارجه سعودی، طی سخنرانی خود در این اجلاس مجددا موضع کشورش مبنی بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری و ایجاد کریدورهای بشردوستانه در غزه را مورد تاکید قرار داد.

فیصل بن فرحان، همچنین بر ضرورت دستیابی به توافق آتش‌بس فوری و دائمی در نوار غزه و ایجاد کریدورهای انسانی و امدادی امن برای پایان دادن به رنج و مشقت مردم فلسطین تاکید کرد.

در همین راستا، امیرعبداللهیان با سامح شکری، همتای مصری خود نیز در گامبیا دیدار کرد و دو وزیر بر مخالفت کامل کشورهای خود با هر گونه عملیات نظامی اسرائیل در شهر فلسطین رفح، تاکید کردند.

دهها تن از رهبران و وزیران کشورهای اسلامی، شنبه در پانزدهمین اجلاس کنفرانس سازمان همکاری اسلامی در «بانجول»، پایتخت گامبیا شرکت کردند و انتظار می‌رود که روز یکشنبه، در پایان این نشست تصمیمی درباره غزه اتخاذ شود.

حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، در سخنرانی افتتاحیه این نشست گفت: «این اجلاس کشورهای اسلامی در شرایطی برگزار می‌شود که تحولات خطرناک و بی‌سابقه‌ای درباره مساله فلسطین و به ویژه استمرار جنایات و تهاجم نظامی تجاوزکارانه اسرائیل رخ می‌دهد».

حسین ابراهیم طه، روز گذشته، از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خواسته بود تا «تلاش‌ها و همبستگی خود را به نفع آرمان فلسطین تشدید کنند» و توضیح داد که «قطعنامه‌ای در مورد مساله فلسطین» باید روز یکشنبه در پایان اجلاس تصویب شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید