اروپا به زودی با توصیه آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا با ورود به مرحله‌ای نو در دیپلماسی خود، تلاش‌های جدیدی برای مقابله با ایران و مهار اقدامات این کشور انجام داده است.

حمله اخیر ایران به اسرائیل زمینه‌ همکاری نزدیک‌تر آمریکا با کشورهای اروپایی و دیگر اعضای «گروه هفت» را فراهم کرد و تلاش‌های واشینگتن برای مقابله با برنامه‌های تهران را افزایش داد.

ناکامی گفت‌وگوها

در ماه‌های اخیر، دولت آمریکا از راه میانجی‌ها و حتی به شکل مستقیم تلاش کرد با ایران گفت‌وگو کند و از این کشور خواست از تشدید تنش‌ها خودداری کند. به ویژه، آمریکا از ایران خواست بر رفتار گروه‌های نظامی وابسته به خود مانند حزب‌الله در لبنان و سایر شبه‌نظامیان در سوریه و عراق نظارت بیشتری داشته باشد و از حمله حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و نظامی در آب‌های بین‌المللی جلوگیری کند. با این حال، تهران تاکنون به این درخواست‌ها پاسخ مثبت نداده است.

تحریم‌های جدید و فشارهای بین‌المللی

به گفته بهنام بن طالب‌لو، کارشناس «بنیاد دفاع از دموکراسی»، آمریکا و متحدان اروپایی‌اش برنامه‌های جدیدی برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران دارند. او در این زمینه گفت: «نزدیک‌ترین هدف برای اتحادیه اروپا و بریتانیا، اعمال تحریم‌هایی علیه کل سپاه پاسداران، تحت عنوان مبارزه با تروریسم، و اعمال تحریم‌هایی علیه خامنه‌ای و رئیسی، به صورت شخصی، تحت عنوان قوانین حقوق بشر یا آنچه که به نام قانون ماگنیتسکی در آمریکا شناخته می‌شود، است.»

بن طالب‌لو همچنین تأکید کرد اروپا باید با واشنگتن همکاری کند و شکاف‌ها را کاهش دهد. او پیشنهاد کرد که تحریم‌هایی علیه تولیدکنندگان موشک‌، پهپاد و هر کسی که به برنامه موشکی و حملات دوربرد ایران کمک می‌کند، اعمال شود.

این بخش از تحریم‌ها، که به هدف‌گیری تولیدکنندگانی می‌پردازد که به برنامه تسلیحاتی ایران کمک می‌کنند و شامل هر فرد یا نهادی می‌شود که با آن‌ها در ارتباط است، تأثیر قابل توجهی بر برنامه‌های نظامی ایران خواهد داشت. این اقدامات احتمالاً تأثیرات عمیقی بر اقتصاد ایران داشته و ممکن است دولت این کشور را به تغییر رفتارهای خود وادار کند.

واکنش‌های بین‌المللی

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، به تازگی در جلسه استماع کمیته امور خارجی در مجلس اعیان بریتانیا تأیید کرد که بریتانیا تحریم‌هایی علیه سپاه پاسداران اعمال کرده است.

کامرون با قراردادن سپاه پاسداران در فهرست گروههای تروریستی مخالفت کرد و گفت: ‌«وقتی از نیروهای اجرایی، پلیس، مقام‌های اطلاعاتی و دیگران می‌پرسیم که آیا گام اضافی ضروری است، پاسخ منفی می‌گیریم.»

در همین حال، ریما مکتبی، مدیر دفتر العربیه در لندن و حسین قنیبر، مدیر دفتر العربیه در پاریس، به نقل از منابع خود، از تمایل برخی کشورهای اروپایی برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران خبر دادند.

قنیبر در این زمینه تأیید کرد که اروپا اکنون به سمت اعمال تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران در حوزه‌های موشکی و پهپادی پیش می‌رود. برخی کشورهای اروپایی نیز خواهان گسترش این تحریم‌ها بوده تا شامل روسیه و دیگر کشورهای متحد ایران و مخالف اسرائیل در منطقه شود.

چالش بزرگ با چین

چالش اصلی در مقابله با ایران همچنان چین است. پکن در سال‌های اخیر به ایران کمک کرد تا تحریم‌های آمریکایی را دور بزند. به نظر می‌رسد سفر وزیر خارجه آمریکا به چین برای وادار کردن پکن به انجام اقدامات قاطعانه و فشار به ایران موفقیت‌آمیز نبوده است. چین روزانه حدود 1.4 میلیون بشکه نفت از ایران وارد می‌کند و افزایش تنش‌ها در منطقه می‌تواند به کاهش صادرات نفت ایران و ایراد خسارت به پکن منجر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید