اعمال تحریم‌های جدید آمریکا و بریتانیا در راستای مقابله با رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران

اخیرا ایالات متحده افراد و نهادهای ایرانی درگیر در حملات سایبری علیه زیرساخت‌های آمریکا را به لیست تحریم‌های خود افزود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به حمله اخیر ایران به اسرائیل که در پاسخ به بمباران کنسولگری تهران در دمشق رخ داده و به‌تشدید تنش‌های بی‌سابقه در منطقه منجر شد، کشورهای ایالات متحده آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را با تاکید بر مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران علیه این کشور وضع کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پنج‌شنبه 6 اردیبهشت اعلام کرد که سه شهروند و دو شرکت ایرانی را در فهرست تحریم‌های مرتبط با روسیه قرار داده است.

به گفته این وزارتخانه، شرکت‌های «اعتماد تجارت میثاق» و «تندر صحرا» مرتبط با وزارت دفاع ایران هستند و قرار گرفتن آنها در فهرست تحریم‌ها شامل مسدود کردن دارایی‌ها در آمریکا و منع اتباع و شرکت‌های آمریکایی از معامله با آن‌ها خواهد بود.

تحریم‌های جدید بریتانیا علیه ایران

همزمان با تحریم‌های آمریکا، بریتانیا نیز روز پنج‌شنبه از اعمال تحریم‌های جدید لندن علیه افراد و نهاد‌های فعال در بخش دفاعی ایران به دلیل نقش داشتن آنها در آنچه «فعالیت خصمانه» دولت ایران توصیف شده، خبر داد.

در همین راستا، دولت بریتانیا با انتشار اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرد که این کشور شش بند جدید را در فهرست تحریم‌های خود علیه ایران گنجانده است.

پاسخگو کردن تهران

در همین راستا دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا نیز به نوبه خود گفت که کشورش با همکاری شرکای خود به تشدید کنترل بر توانایی ایران برای توسعه و صادرات تسلیحات مرگبار که به روسیه و گروه‌های نیابتی تهران در منطقه صورت می‌گیرد، ادامه خواهد داد.

کامرون، در ادامه افزود: «بریتانیا و شرکای آن امروز با اعمال این تحریم‌ها علیه تهران پیام روشنی را ارسال کردند و آن این است که ما مسئولان رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران را مورد بازخواست قرار خواهیم داد».

تحریم‌های روز پنج‌شنبه، جدیدترین تحریم‌هایی است که از سوی ایالات متحده و متحدانش علیه تهران و به‌منظور مقابله با پشتیبانی این کشور از عوامل ضد‌اسرائیلی در خاورمیانه و حمایت نظامی آن از روسیه در جنگ علیه اوکراین، اعمال شد.

تحریم‌های قبلی آمریکا

ایالات متحده، یک هفته پیش، از اعمال بسته تحریمی جدیدی علیه ایران خبر داد که «دو شرکت و چهار فرد عامل حملات سایبری مخرّب» که «علیه شرکت‌ها و نهادهای دولتی آمریکایی» دست به اقداماتی زده بودند را هدف قرار می‌دهد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین آمده است: «این نهادها بیش از ده‌ها شرکت و نهاد دولتی آمریکایی را با عملیات سایبری، از جمله حملات «فیشینگ» و «بدافزار»، هدف قرار دادند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size