چرا آرژانتین خواستار بازداشت وزیر کشور ایران است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران متهم به دست داشتن در بمب‌گذاری یک مرکز یهودی در سال 1994 در بوئنوس‌آیرس است.

آرژانتین، سه‌شنبه 4 اردیبهشت اعلام کرد از «اینترپل» خواسته است، احمد وحیدی، را به اتهام «دست داشتن در بمب‌گذاری یک مرکز یهودی در سال 1994 در بوئنوس‌آیرس» بازداشت کند.

این وزارتخانه اعلام کرد، وحیدی به همراه یک هیئت ایرانی هم‌اکنون در سفر پاکستان و سریلانکا است و اینترپل به درخواست آرژانتین هشدار قرمزی برای دستگیری او صادر کرده است.

آرژانتین همچنین از دولت‌های پاکستان و سریلانکا خواسته است این وزیر ایرانی را دستگیر و به این کشور تحویل دهد.

دادگاه آرژانتین، در 12 آوریل تهران را مسئول دو حمله خونین دانست که جامعه یهودیان این کشور را در سه دهه پیش هدف قرار داده بود.

احمد وحیدی کیست؟

وزارت خارجه در بوئنوس‌آیرس شامگاه سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آرژانتین به دنبال دستگیری بین‌المللی مسئولان حمله مرکز «آمیا» در سال 1994 که منجر به کشته‌شدن 85 نفر که همچنان با مصونیت کامل در سمت خود باقی مانده‌اند، است.»

به گفته این وزارتخانه، وحیدی «یکی از افراد تحت تعقیب دادگستری آرژانتین به عنوان یکی از مسئولان حمله به مرکز آمیا است.»

در ادامه بیانیه آمده است: «این فرد در حال حاضر وزیر کشور ایران است و هم اکنون به همراه اعضای هیئت دولت، به پاکستان و سریلانکا سفر می‌کند.»

آرژانتین از دولت‌های پاکستان و سریلانکا درخواست کرده است تا وی را طبق سازوکارهای اینترپل دستگیر کنند.

وحیدی در سال 2021 به عنوان وزیر کشور منصوب شد، او پیش از این وزیر دفاع بود.

او در زمان حمله بوئنوس‌آیرس، فرمانده نیروی قدس، واحد عملیات مخفی سپاه پاسداران ایران بود.

حمله سال 1992 میلادی

در حمله سال 1992 به سفارت اسرائیل در بوئنوس‌آیرس، 29 کشته برجای گذاشت. 2 سال بعد مرکز انجمن متقابل اسرائیل و آرژانتین «آمیا» در پایتخت، توسط کامیونی منفجر شد که منجر به کشته‌شدن 85 نفر و زخمی شدن 300 نفر دیگر شد.

بیش از سه دهه پس از این دو حمله، شعبه دوم دادگاه کیفری، با مسئول دانستن ایران در این دو حمله آن را «کشور تروریستی» اعلام کرد.

دادگاه همچنین گروه حزب‌الله لبنان مورد حمایت تهران را متهم کرد و حمله به مرکز آمیا را خونین‌ترین حمله در تاریخ آرژانتین و «جنایت علیه بشریت» توصیف کرد.

آرژانتین، دارای بزرگترین جامعه یهودی در آمریکای لاتین با حدود 300 هزار نفر جمعیت است. این کشور همچنین محل زندگی جوامع مهاجر از خاورمیانه به ویژه سوریه و لبنان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید