افزایش اجاره‌ بهای مسکن تحت تاثیر قیمت دلار در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک عضو هئیت رئیسه اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به تاثیر قیمت دلار بر بازار اجاره مسکن پیش‌بینی کرد که در سال‌ جاری به طور میانگین، اجاره‌ بها 25 تا 30 درصد افزایش خواهد یافت.

مهدی کرباسیان، در گفت‌وگو با وب‌سایت «تجارت نیوز» در رابطه با تاثیر افزایش قیمت دلار بر تورم اجاره‌ بها گفت: «بازار اجاره تحت تاثیر قیمت دلار قرار گرفته و دلاریزه شده است».

اجاره‌ بها تابع نرخ تورم، نرخ ارز، بهای مسکن، سود بانکی و... است و با تغییر هر کدام از این عوامل نرخ اجاره هم تغییر می‌کند، بر همین اساس با کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ دلار، علاوه بر افزایش سقف اجاره، سهم رهن کاهش و اجاره بالا خواهد رفت.

این عضو هیئت رئیسه اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران اعلام کرد که سقف افزایش قیمتی 25 درصدی که توسط دولت تصویب شده است باعث شده که افزایش قیمت متوالی در هر سال، تبدیل به عرف شود.

کرباسیان افزود: «با توجه به مصوبه دولت می‌توان گفت به‌ طور میانگین اجاره‌بها 25 تا 30 درصد افزایش خواهد یافت. در تهران نیز تورم قیمت از 30 درصد کمتر نمی‌شود».

پیشتر نیز سعید لطفی، دبیر اتحادیه مشاوران املاک در رابطه با اثرگذاری افزایش نرخ دلار در بازار مسکن به خبرگزاری ایلنا گفته بود: «به طور قطع افزایش نرخ دلار بر روی بازار مسکن اثرگذار است، اما بازار مسکن اثر آنی نشان نمی‌دهد و با فاصله‌ای بعد از افزایش نرخ دلار، اثر آن را در بازار مسکن می‌بینیم».

کاهش ساخت مسکن، یکی از عوامل دیگری است که زیر سایه افزایش نرخ ارز، افزایش اجاره‌بها را به دنبال خواهد داشت، نوسانات در بازار ارز که قیمت ساخت مسکن را غیرقابل پیش‌بینی کرده، بازار اجاره مسکن را بیشتر از پیش ملتهب خواهد کرد.

کارشناسان معتقدند که افزایش تورم و رشد نرخ ارز خارجی نه تنها باعث تلاطم در بازارهای مرتبط و موازی با مسکن شده‌‌ است، بلکه محاسبه قیمت نهایی ساخت واحدهای مسکونی را نیز دچار مشکل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size