روزنامه «اعتماد»: طی دو سال 8 میلیون فقیر به تعداد فقرای ایران اضافه شده است

اعتماد هشدار داده است که در شرایطی که دستمزدها به اندازه تورم به‌روز نمی‌شود، افراد بیشتری به زیر خط فقر سقوط می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در طی دو سال، هشت میلیون نفر به جمعیت فقرا در ایران افزوده شد و در حال حاضر این مقدار نسبت به سال 1390 به ده میلیون نفر رسیده‌ است.

روزنامه «اعتماد»، دوشنبه سوم اردیبهشت در یاداشتی با استناد به داده‌های رسمی اعلام کرد که نرخ فقر در ايران از سال 1396 تا 1398 حدود ده درصد افزايش يافته و از سطح 20 درصد به 30 درصد رسيده است. افزايش 10 درصدی نرخ فقر به معنی افزايش حدود 8 ميليون نفر به تعداد فقرا در كشور است، به عبارت ديگر بعد از سال 1396 حدود 50 درصد نسبت به گذشته به جمعيت فقرای كشور افزوده شده‌ است.

در این یاداشت آمده است که بودجه امسال هم ادامه روند قوانين بودجه در سال‌های گذشته است و از اين بودجه نمی‌توان انتظار چندانی در مورد هدايت و تقويت رشد اقتصادی و در نتيجه فقرزدايی داشت.

اعلام این آمار از سوی روزنامه اعتماد در حالیست که روزبه کردونی، رئیس پیشین مرکز پژوهش‌های تامین اجتماعی، 18 فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری «خبرآنلاین» از دو برابر شدن جمعیت زیر خط فقر مطلق در ایران خبر‌ داده بود.

به گفته كارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، بودجه امسال در راستای تغيير رويكرد به منظور فقرزدايی ابتكار قابل توجهی پيش‌بينی نكرده و ظرفيت جديدی را براي کاهش نرخ فقر ايجاد نكرده است، در واقع در این بودجه، منابع يارانه‌ها و بودجه نهادهای حمايتی به عنوان مهم‌ترين منابع مقابله با فقر، كمتر از تورم موجود رشد كرده‌ است.

روزنامه اعتماد هشدار داده است که در شرایطی که دستمزدها به اندازه تورم به‌روز نمی‌شود، افراد بیشتری به زیر خط فقر سقوط می‌کنند.

به باور کارشناسان افزایش روز افزون جمعیت زیر خط فقر در ایران به سیاستهای دولت و نبود تدبیر اساسی در رابطه با وضعیت معیشتی اقشار کم‌درآمد جامعه برمی‌گردد و باتوجه به نرخ تورم تجمیعی و گرانی افسار گسیخته در این کشور، اقشار ضعیف به‌ویژه کارگران در خطر سقوط هر چه بیشتر به زیر خط فقر مطلق در این کشور هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید