هشدار یک جامعه‌شناس نسبت به پیامدهای زمین‌لرزه احتمالی در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سالهاست که کارشناسان نسبت به احتمال وقوع یک زلزله بزرگ در پایتخت ایران هشدار می‌دهند؛ زلزله‌ای که در همان ساعتهای اولیه صدها هزار کشته بر جای خواهد گذاشت.

یک جامعه‌شناس می‌گوید که در زلزله شدید تهران، کشتار را تا 2 میلیون نفر را عنوان می‌کنند، در این زلزله مرده‌ها خوشبختند چراکه مسئله اصلی زنده‌ها هستند، وقتی راه‌ها تخریب شده آیا امکان اسکان 5 میلیون زلزله‌زده وجود داد؟

حسین ایمانی جاجرمی، جامعه‌شناس، یکشنبه دوم اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرگزاری «خبرآنلاین» با اشاره به اهمیت مسئله سوانح طبیعی در تصمیم گیری انسانها گفت: «در هر تصمیم‌گیری باید این سوانح را در اولویت قرار دهیم، اما اگر زلزله شدید در تهران بیاید، باید شهر را به‌عنوان یک قبرستان بگذارید و دنبال یک جای دیگر باشید تا پایتخت درست کنید».

اگر‌چه زلزله در حیطه‌ مباحث جامعه‌شناسی قرار ندارد؛ اما آمادگی سازمانهای اجتماعی و همچنین احساس مسئولیت فرد در جامعه در قبل و پس از وقوع سوانح طبیعی یکی از موضوعات جامعه‌شناختی است، به همین دلیل در مدیریت بحرانهای ناشی از سوانح طبیعی نقش جامعه‌شناسان بسیار حائز اهمیت است و هشدارهای آنان بایستی جدی گرفته شود.

ایمانی جاجرمی با بیان نبود مدیریت بحران در مقابله با سوانح طبیعی از جمله زلزله در ایران، تاکید کرد که مردم در ایران تصویری از آینده ندارند، او افزود: «ما یک زندگی پرریسک داریم، ما به‌خطر می‌خندیم. جامعه‌ای که امیدش به‌آینده را از دست بدهد کوتاه مدت فکر می‌کند، مشکل اینجاست، شما باید برای هزار سال دیگر فکر کنید، آمریکایی‌ها این کار را می‌کنند، عرب‌ها یاد گرفته‌اند به‌آینده فکر کنند، ما تصویری از آینده نداریم، داده‌های اجتماعی می‌گوید بخش عمده‌ای از مردم نسبت به‌آینده فکر نمی‌کنند. اینها هشدار است، شما می‌توانید به‌هشدار بی‌توجه باشید یا توجه کنید».

با استناد به شواهد علمی، تهران بر روی گسل‌های فراوانی قرار دارد که بزرگترین آنها حدود 150 کیلومتر طول دارد و از دماوند شروع می‌شود و تا گسل شمال تهران و کرج و کردان ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید