کارخانه «پلی‌اکریل» اصفهان در آستانه تعطیلی کامل

نماینده کارگران این کارخانه تایید کرده است که تعطیلی این واحد تولیدی دستکم دو هزار کارگری بیکار به همراه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس شورای کار شرکت پلی‌اکریل اصفهان، از احتمال تعطیلی کامل این کارخانه خبر داد، کارخانه‌ای که با نیم قرن سابقه به عنوان مادر صنایع نساجی ایران شناخته می‌شود.

علیرضا خرمی، رئیس شورای کار شرکت پلی‌اکریل اصفهان، یکم اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» با اشاره به تصمیم هیئت وزیران مبنی بر تعدیل بهای خوراک دریافتی تولیدکنندگان در صنعت نساجی، درباره آخرین وضعیت این کارخانه قدیمی نساجی گفت: «متاسفانه با افزایش قیمت پایه محصولات پتروشیمی در شهریور ماه که منجر به افزایش سی درصدیِ قیمت ماده اولیه تولید پلی‌استر کارخانه پلی‌اکریل (پارازایلین) شد، پایه‌های شرکت پلی‌اکریل اصفهان به لرزه افتاده است».

کارخانه پلی‌اکریل که در سال 1353 تاسیس شد، پیشتر یک دوران بحران و تعطیلی را طی‌ کرد و در نهایت سال 1396 با تلاش‌های بسیار پرسنل این کارخانه به چرخه تولید بازگشت.

خرمی با بیان اینکه این کارخانه با تصمیم‌های غیرکارشناسی یک قدم تا تعطیلی کامل فاصله دارد گفت: «کارخانه اکریلیک 1 سالهاست تولید ندارد و کارخانه اکریلیک 2 به دلیل‌ عدم نقدینگی اکنون متوقف شده و کارخانه پلی‌استر نیز با ظرفیت پایین کار می‌کند که همین تولید اندک نیز در آستانه تعطیلی و توقف کامل قرار گرفته است».

این فعال کارگری اعلام کرد در صورت تعطیلی این کارخانه، حدود 2000 کارگر در این شرایط دشوار اقتصادی بیکار خواهند شد.

صنعت نساجی پس از مواد غذایی و مسکن در درجه‌ سوم اهمیت نیازهای اساسی اقتصادی قرار دارد و 10 درصد از کل صادرات صنعت ایران را شامل می‌شود.

به باور کارشناسان سیاست‌گذاری‌‌های غلط و کم‌توجهی به صنعت نساجی در ایران، صنعت پوشاک این کشور را نیز در سراشیبی قرار داده و افول این صنعت را رقم زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید