روزنامه «شرق»: ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای مذاکره می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «شرق» به نقل از منابع آگاه نوشت که واشینگتن و تهران در حال مذاکره در نیویورک برای احیای توافق هسته‌ای هستند.

این روزنامه، یکشنبه 2 اردیبهشت نوشت: «امیرسعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل در نیویورک، مذاکراتی را با طرف‌های آمریکایی پی گرفته است که اگرچه طیفی از موضوعات مختلف به‌خصوص با محوریت بحران غزه را شامل می‌شود، اما گفت‌وگو‌هایی هم درباره احیای «برجام» با جانشین رابرت مالی صورت گرفته است.»

به گفته «شرق»، این مسئله نشان می‌دهد اکنون مذاکرات برجامی، نه توسط علی باقری‌کنی به‌عنوان معاون سیاسی وزارت خارجه، بلکه توسط نماینده ایران در حال پیگیری است.

توافق هسته‌ای 2015

تهران در سال 2015 با گروه 1+5 در خصوص برنامه هسته‌ای خود قراردادی منعقد کرد. براساس این توافق تهران در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران، تهران باید فعالیت‌های هسته‌‌ای خود را محدود کرده و صلح آمیز بودن آن را تضمین کند.

با این حال، ایالات متحده در سال 2018 در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران اعمال کرد که باعث شد ایران به تدریج از تعهدات هسته‌ای خود عقب‌نشینی کند.

بن‌بست در مذاکرات برجام

چند ماه پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در اوایل سال 2021، ایران و پنج قدرت‌ بزرگ جهان (فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین) با مشارکت غیرمستقیم ایالات متحده، مذاکراتی را برای احیای این توافق آغاز کردند.

اما مذاکراتی که توسط اتحادیه اروپا تسهیل شد، در تابستان 2022 به بن‌بست رسید.

ایران اکنون ضمن توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود از جمله افزایش تعداد، سرعت و آرایش سانتریفیوژها، با چند برابر سرعت و حد مجاز غنی‌سازی 3.67% تعیین شده در توافق برجام، تا سطح 60 درصد که به سطح 90 درصدی مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی بسیار نزدیک است، اورانیوم در سطوح بالا غنی‌سازی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید