تصاویر ماهواره‌ای از قبل و بعد از حمله به پایگاه هوایی اصفهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه «ایران‌اینترنشنال» در گزارشی اختصاصی نوشت که، تصاویر ماهواره‌ای حمله شب جمعه اسرائیل، به بخش مرکزی سیستم پدافندی اس-300 پایگاه هوایی هشتم شکاری اصفهان در 340 کیلومتری جنوب تهران را تایید می‌کند.

تصاویر نشان می‌دهد که این حمله به بخش مهم و خاص سامانه دفاع هوایی اس-300 ساخت روسیه اصابت کرده است.

روزنامه «نیویورک تایمز»، شنبه اول اردیبهشت، در گزارشی نوشته بود، این تصاویر نشان داد که حمله دقیق به پایگاه هوایی هشتم شکاری، به رادار «پوشش متحرک» مورد استفاده در سامانه‌های اس-300 برای ردیابی اهداف ورودی آسیب رسانده یا از بین برده است.

این روزنامه نوشت تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد در این حمله از مهمات هدایت‌شونده دقیق برای هدف‌ قراردادن پایگاه هوایی شکاری استفاده شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، اصفهان در ساعات اولیه جمعه 31 فروردین شاهد چندین انفجار بود.

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد این انفجارها ناشی از رویارویی پدافند هوایی با «چند شی پرنده» بود. رسانه‌های وابسته به سپاه نیز مدعی شدند که این حمله با سه پهپاد صورت گرفته است.

بر اساس گزارش تلویزیون دولتی ایران، سامانه پدافند هوایی به پهپادهای کوچکی در آسمان شهر اصفهان شلیک کرد. اما روزنامه اسرائیلی جروزالم‌پست در این زمینه نوشت: «این حمله با شلیک موشک‌های دوربرد و بدون استفاده از پهپاد یا موشک‌های زمین به هوا انجام شده است.»

منابع امنیتی و دولتی اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه جروزالم پست تایید کردند، این حمله را اسرائیل انجام داده اما «به دلایل استراتژیک» مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.

در پاسخ به حمله منتسب به اسرائیل علیه کنسولگری ایران در دمشق، سپاه پاسداران هفته گذشته صدها پهپاد و موشک را به سوی اسرائیل شلیک کرد اما هیچ‌گونه خسارت جانی یا مادی در پی نداشت.

مقامات اسرائیلی اعلام کردند که به حمله پرتابه‌های ایران پاسخ «قاطعانه و روشن» خواهند داد. رسانه‌های غربی به نقل از مقام‌های اسرائیلی گزارش دادند، تل‌آویو با هدف‌قراردادن اصفهان به حمله سپاه پاسخ داده است که شاید آغازی برای سلسله حملات بعدی باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید