آیا رویارویی مستقیم ایران واسرائیل باعث بازبینی راهبرد آمریکا در منطقه می‌شود؟

مقام‌های پیشین و کنونی آمریکایی بر این باورند این کشور در وضعیت مناسبی برای ورود به درگیری گسترده و طولانی در خاورمیانه قرار ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

موفقیت ارتش آمریکا در مقابله با حمله گسترده موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل، آمادگی بالای واشینگتن برای مقابله با تنش‌های احتمالی در منطقه را نشان می‌دهد. تنش‌هایی که پس از خروج تهران و تل‌آویو از «جنگ سایه» و رویارویی مستقیم دو کشور در منطقه شدت گرفت.
با این حال مقام‌های پیشین و کنونی آمریکایی بر این باورند این کشور در وضعیت مناسبی برای ورود به درگیری گسترده و مستمر در خاورمیانه قرار ندارد و در صورت وخیم‌تر شدن بحران در منطقه، وزارت دفاع آمریکا می‌بایست در خصوص نیازهای نظامی خود در منطقه بازبینی کند.
مایکل مولروی، معاون وزیر دفاع در امور خاورمیانه در دولت دونالد ترامپ، در این زمینه گفت: «در صورت وقوع جنگ مستقیم بین اسرائیل و ایران، فکر نمی‌کنم ما تمام نیروهای مورد نظر برای حمایت از اسرائیل را در اختیار داشته باشیم.»

نگرانی از وقوع جنگ گسترده

در ماه‌های پس از حمله حماس به اسرائیل و آغاز جنگ غزه که باعث ایجاد ناآرامی در سراسر خاورمیانه شد، ایالات متحده هزاران سرباز به منطقه‌ اعزام کرد. این منطقه طی سال‌های گذشته شاهد کاهش مستمر نیروهای آمریکایی بود.
بسیاری از نیروهای جدید آمریکا در کشتی‌های جنگی مستقر شده و فقط به طور موقت در خاک خاورمیانه حضور دارند. پس از رویایی مستقیم ایران و اسرائیل، راهبرد آمریکا برای افزایش نیروهایش اکنون می‌تواند مورد سنجش قرار گیرد.
جوزف ووتل، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا که فرماندهی نیروهای این کشور در خاورمیانه را بر عهده داشت، در این زمینه گفت: «باید درباره ایده مرتبط با توانمندی‌های(نظامی) ضروری و پایدار، که باید آن را در منطقه حفظ کنیم، تجدیدنظر کنیم.»
به باور ووتل و دیگر مقامات پیشین آمریکا، پنتاگون با پشتیبانی داده‌های دقیق نهادهای اطلاعاتی توانست زمان و اهداف حمله ایران به اسرائیل را پیش‌بینی کرده و با موفقیت پهپادها و موشک‌های تهران را منهدم کند.
ووتل اضافه کرد: «به باور من توانایی ما برای پاسخگویی در مدت طولانی بزرگترین محل نگرانی است».
مقامات آمریکایی می‌گویند ایران، که حمله اسرائیل به خاک خود را کم‌اهمیت توصیف کرد، به نظر نمی‌رسد خواهان جنگ همه‌جانبه با اسرائیل باشد. اگرچه با توجه به ادامه درگیری میان اسرائیل و حماس، اوضاع قابل پیش‌بینی نیست.

درخواست برای اعزام نیروهای بیشتر به منطقه

مایکل کوریلا، فرمانده فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا موسوم به «سنتکام»، ماه گذشته به اعضای مجلس نمایندگان گفت که از پنتاگون خواسته تا نیروهای بیشتری را به این منطقه اعزام کند.
این در حالی است که دولت جو بایدن تاکید کرده است، این موضوع در مقایسه با چالش‌های دیگر، از جمله چین، از اهمیت کمتری برخوردار است.
کوریلا در شهادت کتبی خود در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت کمبود جدی بودجه اطلاعاتی ایالات متحده و کاهش حضور کارشناسان و زبان‌شناسان «به ایجاد شکاف‌ها و کمبودها در توانایی ما برای کشف و خنثی‌سازی توطئه‌ها و افزایش آزادی عمل»سازمان‌های افراطی خشونت‌گرا کمک می‌کند.

کمبود بودجه اطلاعاتی

به‌رغم این که اظهارات کوریلا در مجلس نمایندگان آمریکا بیشتر معطوف به افغانستان بود، اما کمبود در حوزه اطلاعاتی این کشور بر راهبرد آمریکا از آغاز جنگ غزه تاثیر گذاشته است.
به گفته مقام‌های آمریکایی، نبود اطلاعات دقیق از انبارهای تسلیحاتی حوثی‌ها، پیش از آغاز حملات به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، ارزیابی میزان تاثیر حملات هوایی به زرادخانه موشکی و پهپادی این گروه در چند ماه گذشته را دشوار کرده است.
با این حال به‌گفته مقام‌های آمریکایی، اعزام شمار بیشتری از نیروهای این کشور به خاورمیانه و تقویت توانمندی‌های اطلاعاتی واشینگتن در دراز مدت، موضوعی دشوار است.

«آسیا باید محور تمرکز نیروهای آمریکایی باشد»

یک مقام مسئول آمریکایی به شرط عدم افشای نامش تاکید کرد:« آسیا باید محور تمرکز نیروهای آمریکایی باشد.» به گفته او، افزایش حضور نیروهای آمریکایی در سال‌های 2019 و 2020 امکان‌پذیر بود. زیرا برخلاف وضعیت کنونی، واشینگتن مجبور به تخصیص این منابع به اوکراین پس از حمله روسیه به کی‌یف نبود.
یک مقام دیگر آمریکایی خاطر نشان کرد، به رغم افزایش تنش‌ها، هنوز روشن نیست که ارتش آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از آسیا یا اروپا آمادگی داشته باشد.

به نظر مایکل مولروی، ایالات متحده باید موقعیت خود را در خاورمیانه، بدون دست‌کشیدن از تمرکز اصلی خود بر چین، تقویت کند.
مالروی گفت: «ما باید نیروهایمان را بر اساس شرایط خطرناک کنونی مستقر کنیم. روشن است که سمت و سوی کنونی اوضاع، احتمال بروز درگیری گسترده‌تر میان کشورهایی در خاورمیانه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید