امیرعبداللهیان: حمله به اصفهان با «اسباب‌بازی» بود و برنامه‌ای برای پاسخ نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک حضور دارد در گفت‌وگو با شبکه خبری «ان‌بی‌سی» تاکید کرد که تهران برنامه‌ای برای پاسخ‌دادن به حمله روز‌ جمعه منتسب به اسرائیل علیه پایگاه نظامی در اصفهان، ندارد.

وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگو با به سخره گرفتن سلاح به‌کاربرده شده در حمله به اصفهان گفت: «آنچه که در حمله به اصفهان مورد استفاده قرار گرفته بود بیشتر شبیه اسباب‌بازی‌‌هایی بود که بچه‌های ما با آن بازی می‌کردند نه هواپیماهای بدون سرنشین».

امیر عبداللهیان، از اظهار نظر در مورد اینکه آیا اسرائیل در پشت حمله اخیر به کشورش قرار دارد، خودداری کرد و افزود: «تا زمانی که هیچ ماجراجویی جدیدی از سوی اسرائیل علیه منافع ما صورت نگیرد، ما هیچ واکنش جدیدی نخواهیم داشت».

وزیر خارجه ایران همچنین هشدار داد که در صورت حمله اسرائیل به ایران، واکنش تهران «سریع و شدید» خواهد بود و گفت: «اگر اسرائیل اقدام قاطعانه‌ای علیه کشور من انجام دهد و این برای ما ثابت شود، پاسخ ما فوری و حداکثری خواهد بود و باعث پشیمانی آنها خواهد شد».

چرخه اخیر خشونت و بالاگرفتن تنش‌ها میان اسرائیل و ایران زمانی آغاز شد که بر اثر حمله هوایی اسرائیل به ساختمان وابسته به کنسولگری ایران در دمشق، در دوشنبه 13 فروردین، دو فرمانده ارشد و پنج افسر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کشته شدند.

ایران 12 روز بعد از حمله اسرائیل در یک عملیات نظامی بی‌سابقه و مستقیم با بیش از 300 موشک و پهپاد خاک اسرائیل را مورد هدف قرار داد، با این حال، این حمله خسارت قابل توجهی به دنبال نداشت و تقریبا همه موشک‌ها و پهپادها توسط اسرائیل، ایالات متحده و سایر نیروهای متحد رهگیری و منهدم شدند.

به گفته امیرعبداللهیان هدف ایران از حمله به اسرائیل «یک هشدار» بود. او اظهار کرد: «ما می‌توانستیم به حیفا و تل‌آویو ضربه بزنیم، همچنین می توانستیم تمام بنادر اقتصادی اسرائیل را مورد هدف قرار دهیم اما غیرنظامیان خطوط قرمز ما بودند، ما فقط هدف نظامی داشتیم».

با وجود این، روزنامه «نیویورک‌تایمز» با استناد به تصاویر ماهواره‌ای گزارش داد بخش مهمی از سامانه پدافند هوایی پایگاه هشتم شکاری ارتش ایران در اصفهان در حمله منتسب به اسرائیل آسیب دیده است.

این روزنامه، شنبه اول اردیبهشت، در گزارشی نوشت تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد در این حمله از مهمات هدایت‌شونده دقیق برای هدف‌ قراردادن پایگاه هوایی شکاری استفاده شده است. حمله‌ای به گفته نیویورک‌تایمز، منجر به آسیب یا انهدام رادار مورد استفاده در سامانه پدافند هوایی «اس-300» شد.

به گزارش رسانه‌ها، اصفهان در ساعات اولیه جمعه 31 فروردین شاهد چندین انفجار بود. عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد این انفجارها ناشی از رویارویی پدافند هوایی با «چند شی پرنده» بود. رسانه‌های وابسته به سپاه نیز مدعی شدند که این حمله با سه پهپاد صورت گرفته است.

بر اساس گزارش تلویزیون دولتی ایران، سامانه پدافند هوایی به پهپادهای کوچکی در آسمان شهر اصفهان شلیک کرد. اما روزنامه اسرائیلی جروزالم‌پست در این زمینه نوشت: «این حمله با شلیک موشک‌های دوربرد و بدون استفاده از پهپاد یا موشک‌های زمین به هوا انجام شده است.»

منابع امنیتی و دولتی اسرائیل در گفت‌وگو با روزنامه جروزالم پست تایید کردند، این حمله را اسرائیل انجام داده اما «به دلایل استراتژیک» مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید